Femina.cz » Magazín » Celebrity » Kocour: John Cusack

Kocour: John Cusack

Kocour: John Cusack

Magazín: Celebrity | autor: Aneta K. | vydáno 23. 04. 2012

I třicet let po svém debutu vypadá relativně mladě. O něco zestárl, ale jinak se na jeho tváři nebo účesu zase moc nezměnilo. Ani na jeho kariéře. „Jsem pořád tady, zoufale šmátrající v temnotě,“ říká herec, který se nikdy nestal takovou hollywoodskou hvězdou, jak každý čekal.

Přitom od roku 1983 natočil přes šedesát filmů, včetně romancí milovaných těmi, co dospívali v 80. letech jako Řekni cokoliv, hitů nezávislé scény jako V kůži Johna Malkoviche, včetně blockbusterů jako Con Air a 2012 nebo hollywoodských romantik jako Lásce na stopě. Spolupracoval s řadou velkých režisérských jmen, s Woody Allenem, Terrencem Malickem nebo Clintem Eastwoodem.

Sám ale říká, že natočil tak deset dobrých filmů a teď si stěžuje, že v poslední době už se mu tak nedaří střídat komerci na výdělek s menšími projekty, na nichž mu záleží. I kvůli tomu, že ty poslední osobní filmy neměly moc úspěch. „Čím dál víc cítím, že jde jen o to, abych zůstal dost důležitý a mohl dělat dobrou práci. Někdy si myslím, že mám nad svou kariérou kontrolu, ale čím dál víc si uvědomuji, že to je fraška. Dřív jste mohli velký film využít k tomu, abyste natočili malý. Ale teď už po vás jen chtějí, abyste dělal, co se žádá.“

Jeho postavy často vypadají, že by radši byly někde jinde a často bojují s tím, aby se dostaly z místa. „Moji hrdinové často ví, co je špatné a stejně to dělají,“ popisuje svůj obvyklý typ rolí, proč ho ale přitahují zrovna tyhle, neví. Často hraje umělce, zvlášť spisovatele, jako třeba v jednom z těch deseti vynikajících filmů, komedii Výstřely na Broadwayi.

Ve filmu začal v pubertě, na začátku 80. let.Bylo mi šestnáct, moc si toho nepamatuju. Pár rolí jsem dostal prostě proto, že jsem byl na správném místě ve správný čas, byl jsem mladý herec, který měl za sebou nějaký trénink, a v té době byly filmy o děckách v módě,“ vzpomíná na minulost. V roce 1989 ho proslavila romance Camerona Crowea Řekni cokoliv... Jeho fanoušci ho dodnes milují za to, jak jim tam ukázal, že i tzv. nerd (představte si Sheltona z Teorie velkého třesku) může být považován za žádoucí romantický idol.

Takový status ale někomu jako Cusackovi, který se už jako dítě připojil k divadlu vedenému otcem herce Jeremy Pivena a už na střední psal a inscenoval vlastní hry, nestačil. V roce 1990 mu Stephen Frears nabídl roli v krimi Švindlíři, která mu pomohla přejít k vážnějším a temnějším filmům.

Po ní se už mohl zařadit mezi velké hollywoodské hvězdy.
Jenže, jak sám říká, „nikdy jsem nebyl ten typ. Chtěl jsem se poflakovat s lidmi, které jsem měl rád a obdivoval jsem je.  Ale skončil jsem u založení vlastní divadelní společnosti a to mě zavedlo zpátky do Chicaga. Prostě jsem se nesnažil zapadnout do stereotypu. Něco se mi i tak muselo povést, když pořád hraju. Ale nejsem velký společník. Po pár měsících na veřejnosti vždycky zase zmizím,“ vysvětluje herec příčinu své netypické kariéry.

Taky ale zatím platí, že se odněkud vždycky zase vynoří. Teď třeba s thrillerem Havran, v němž hraje slavného spisovatele Edgara Allana Poea na sklonku života. Předtím třeba s adaptací populární knížky Nicka Hornbyho Všechny moje lásky, u níž se podílel i na scénáři, a za níž byl v roce 2000 nominován na Zlatý globus.

Myslím, že jsem docela odvážný a vybírám si i riskantní projekty,“ říká s uspokojením. Ne všechny risky mu vyšly a i proto platí, že John Cusack je herec, co natočil skvělé filmy i hrozné, a jehož kariéra není tak viditelná jako třeba jiného idola z 80. let Roberta Downey jr. Té Cusackově chybí nějaký velký superhrdina nebo Sherlock, chybí mu ale taky skandály a drogy. Radši zůstává skrytý, jízlivý, sám pro sebe.

Další informace o Johnu Cusackovi:

Zásadně nemluví o svém soukromí. Ví se sice o jeho vztazích s některými kolegyněmi (Minnie Driver, Neve Campbell), ale bulváru určitě nevychází vstříc a taky se o něm moc nepíše. „Připadá mi to normální. Když jsem vyrůstal, nikdy jsem nechtěl vědět, co můj oblíbený umělec snídal nebo s kým chodí. Co si myslí o světě, jsem zjistil z jeho díla.“

Patří mezi americké liberály, kteří v médiích pravidelně publikují své politické názory.

Narodil se v červnu 1966 jako čtvrtý z pěti dětí, jedna z jeho sester je známá herečka Joan Cusack. Vyrostl na předměstí Chicaga, v irské katolické rodině učitelky a spisovatele, herce a dokumentaristy se silným sociálním cítěním. Mezi přátele jeho rodičů patřili i prominenti amerického protiválečného hnutí 60. let.

Další články z rubriky

Komentáře (12)

Datum Autor Nadpis
04. 06. 2012 goldie ... (reakcí: 0)
31. 05. 2012 Veronika vrrrr (reakcí: 0)
08. 05. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
26. 04. 2012 manislava kocourek (reakcí: 0)
24. 04. 2012 pepina . (reakcí: 0)
24. 04. 2012 lyricalka :-)) (reakcí: 0)
24. 04. 2012 Daniela76 John Cusack (reakcí: 0)
24. 04. 2012 gambis ... (reakcí: 0)
24. 04. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
23. 04. 2012 ladouch . (reakcí: 1)
23. 04. 2012 giudi jupí (reakcí: 0)
23. 04. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Dove DermaSpa Summer Revived

Dove DermaSpa Summer Revived

Naneste dávku jarního slunce...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 30. 05. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

30. 05. 2016 Horoskop Lev

Hvězdy ti přejí v oblasti financí, mohla bys vydělat slušnou sumu. Stačí, když budeš sledovat internet nebo posloucha... Celý horoskop

Karta dne

Císařovna
Jsi připravená na to, abys mohla výrazně zlepšit svůj dosavadní život, může se stát mnohem lepším a veselejším. Neboj se přijmout nabídku od své kamarádky či nadřízené...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Převratné novinky, podivné vynálezy i tip...

Prázdniny a s nimi i období dovolených se nezadržitelně blíží a asi není člověk, který by se netěšil. Mně je vcelku j...

Celý článek

Módní policie

TOPlist