Femina.cz » Magazín » Celebrity » Cate Blanchett: Všudypřítomná královna

Cate Blanchett: Všudypřítomná královna

Cate Blanchett: Všudypřítomná královna

Magazín: Celebrity | autor: Aneta K. | vydáno 22. 06. 2011

Už byla elfka, anglická panovice, sovětská komunistka honící Indiana Jonese, svůdná učitelka nebo Boby Dylan! Není rok, abychom se v kině museli obejít bez Cate Blanchett. Jinak by nám taky chyběla.

Dva roky poté, co opustila australskou televizi a začala hrát ve filmech, se o ní dozvěděl celý svět. Když si ve skromném historickém dramatu Královna Alžběta zahrála mladou Tudorovnu, vyrovnávající se s intrikami dvora a se svým údělem stát se nejvýznamnější panovnicí Anglie. Následovala první nominace na Oscara, kterých už má dneska pět, jednu proměněnou, díky portrétu herečky Katharine Hepburn v životopisu Letec.

Tu zatím poslední nominaci ji přinesla zase Královna Alžběta. Cate sice prý přemýšlela, jestli se jí do o něco nabubřelejšího pokračování chce, ale role ji zlákala. „Je neoddiskutovatelné, že ona byla neuvěřitelně komplexní. Stačí se podívat na tu dlouho řadu hereček, které už ji hrály a budou hrát. Alžběta je něco jako ženský Hamlet.“ A Cate Blanchett má takové výzvy ráda. Její kariéra je plná odvážných a hodně rozmanitých rolí. Ostatně ve stejný rok, kdy se ucházela o Oscara za Alžbětu, byla nominovaná i za roli Boba Dylana, v netradičním životopisu Beze mě.

Její hrdinky mají společné aspoň to, že často stojí osaměle a izolovaně na piedestalu zbožňování či nenávisti a jejich zranitelnost zakrývá jejich moc a zdánlivý chlad. Jako elfí královna Galadriel, kterou hrála v Pánu prstenů a bude hrát znovu v Hobitovi. Jako nelítostná agentka CIA usilují o život dospívající Hanny, ve filmu, kde můžeme Cate Blanchett vidět letos. „Jako herec vstoupíte na nebezpečnou půdu bezpečně. Proto mě ta práce tak baví.“

Její z většiny velmi zajímavé volby směřují taky k literatuře či historii, hrála v množství adaptací i řadě životopisů. Na někoho, kdo tvrdí, že nemá žádný plán, co se kariéry týče, ani očekávání a radši hraje v divadle, vypadá její filmová kariéra ideálně. Milují ji kolegové, kritici i diváci.

Ona zase miluje herectví. „Cítím se naživou, když hraju“ říká a sebeironicky dodává: „Je to tragické, ale je to tak.“ Nepodstatnými věcmi vážícími se k herecké profesi se nezabývá. „Koho zajímá, proč jsem jednou dramaticky zhubla. Bylo to kvůli filmu. Ale na světě se dějou mnohem podstatnější věci než proměny mé váhy.“ O soukromí se herečka nebaví a bulvár o ní ani nijak často nepíše ani ji nestrká na obálky.

Ty podstatnější věci, to je třeba ochrana životního prostředí, do níž se zapojila jak ekologickými úpravami svého domu, tak účastí v reklamní kampani na zavedení daně na znečišťovatele ovzduší v Austrálii. Podstatné je pro ni taky Sydney Theatre Company, které s manželem Andrew Uptonem šéfuje jako umělecká ředitelka od roku 2008 a kde třeba i režírovala divadelní hru. Kvůli divadlu a kvůli nejstaršímu ze tří synů, který začal chodit do školy, se Blanchett s manželem z Anglie po letech přestěhovala zpátky do rodné Austrálie. Země, která si jí váží jako své nejvýznamnější herečky. Má proč.

Další fakta o Cate Blanchett:

Momentálně žije v Sydney, ale narodila se (v roce 1969) a vyrostla v Melbourne, jako druhé ze tří dětí. Její otec pocházel z Texasu, kvůli Catině matce ale zůstal v Austrálii a změnil povolání z námořního důstojníka na reklamního agenta. Když bylo Cate deset, zemřel na infarkt.

Vlastní rodinu Cate založila v roce 1997, když se provdala za australského scénáristu a dramatika Andrew Uptona (na snímku). Vychovává s ním tři syny, od nichž se prý nikdy neodloučí na déle než tři dny.

Vystudovala Methodist Ladies' College v Melbourne a pak studovala ekonomiku a umění. Po roce ale radši odjela cestovat po světě, a když se vrátila, přihlásila se v Sydney na studium herectví.

Další články z rubriky

Komentáře (22)

Datum Autor Nadpis
15. 03. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
28. 07. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
28. 06. 2011 josef7777 Cate Blanchett: Všudypřítomná královna (reakcí: 0)
26. 06. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
26. 06. 2011 xxkotaskovaxx x (reakcí: 0)
25. 06. 2011 Petiiik Cate (reakcí: 0)
24. 06. 2011 maruskaji Cate Blanchett: Všudypřítomná královna (reakcí: 0)
23. 06. 2011 nairi Cate (reakcí: 0)
22. 06. 2011 Maminka11 Cate (reakcí: 0)
22. 06. 2011 sotek Cate (reakcí: 0)
22. 06. 2011 lijan Cate (reakcí: 0)
22. 06. 2011 kralicek Cate (reakcí: 0)
22. 06. 2011 atabka cate (reakcí: 0)
22. 06. 2011 ivetinkav - (reakcí: 1)
22. 06. 2011 ladouch - (reakcí: 0)
22. 06. 2011 Reesie Cate Blanchett (reakcí: 1)
22. 06. 2011 Lafik Cate (reakcí: 0)
22. 06. 2011 xEvelinax Alžběta (reakcí: 0)
22. 06. 2011 barymc srgh (reakcí: 0)
22. 06. 2011 bolcari Cate (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

25. 02. 2017 Horoskop Lev

Dej si dnes pozor na výhodné koupě a především pak na výhodné půjčky. Půjčky nikdy výhodné nejsou, to si zapamatuj. P... Celý horoskop

Karta dne

Osm pohárů
Dnes máš skvělou příležitost odpoutat se od všeho starého, co ti již neslouží a pouze tě omezuje. Čeho se to může týkat? Vztahy, které dávno přetrvávají spíš jen ze zv...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist