Femina.cz » Magazín » Celebrity » Amerika ztratila další hvězdu, režiséra Lumeta

Amerika ztratila další hvězdu, režiséra Lumeta

Amerika ztratila další hvězdu, režiséra Lumeta

Magazín: Celebrity | autor: Aneta K. | vydáno 12. 04. 2011

Podle mnohých nejlepší režisér amerických kriminálních dramat, který začal kariéru slavnými Dvanácti rozhněvanými muži a od 50. do 80. let získal pět nominací na Oscara, zemřel o víkendu v zaslouženém věku 86 let.

Jeho debut, vytříbené justiční drama 12 rozhněvaných mužů, kde dal největší americkou příležitost Jiřímu Voskovcovi, hned získalo tři oscarové nominace a nastavilo parametry Lumetovy úspěšné kariéry. Dost z těch více než padesáti filmů, které za dlouhá plodná léta své dráhy natočil, ozdobil oscarový lesk a dost z nich byla kriminální dramata. Obojí platí i o posledním Lumetově filmu Než ďábel zjistí, že seš mrtvej, které šlo do kin před čtyřmi lety a vůbec na něm nebylo poznat, že je jeho režisérovi už 84 let.

„Chci se zlepšovat a kvantita mi pomáhá řešit problémy. Když nemám scénář, který zbožňuji, natočím ten, co se mi líbí. Když nemám ani ten, natočím film, kde hraje nějaký můj oblíbený herec nebo který pro mě představuje nějakou technickou výzvu,“ svěřil se jednou Lumet, proč tak rád pracoval. Za šest desítek let pracoval s mnoha hollywoodskými hvězdami, včetně Marlona Branda, Paula Newmana nebo Seana Conneryho.

Jednu scénáristickou a čtyři režisérské oscarové nominace získal průběžně, mezi lety 1957 a 1982, nakonec mu Akademie v roce 2005 dala aspoň Oscara čestného. Předával mu ho Al Pacino, s nímž Lumet natočil dva slavné filmy v 70. letech. Psí odpoledne o jednom zpackaném přepadení banky a Serpico, příběh neúplatného policajta v moři korupci.

Rodák z Philadelphie nejraději točil v New Yorku, kde vyrostl, morální dramata o sociální spravedlnosti. Úspěch ale měl i s adaptacemi divadelních her a knih jako známé detektivky Agathy Christie Vražda v Orient Expressu nebo s mediální satirou Network. Trochu k smíchu je naopak dneska už černošská verze Čaroděje ze země Oz, kde mladý Michael Jackson hraje strašáka.

Lumet, který v dětství prožil hospodářskou krizi 30. let, byl známý pro své pochopení pro lidi v krizi a také pro herce. Hvězdy ho milovaly za to, jak vlídně s nimi jednal, i proto v jeho filmech najdeme vždycky skvělé herecké výkony. S pochopením pro manželský život to u něj bylo o něco horší, ženatý byl čtyřikrát. Zplodil dvě dcery, které obě zůstaly u filmu (jedna napsala scénář filmu Rachel se vdává).

Ve věku 85 let zemřel koncem března i další hollywoodský veterán, Farley Granger, jemuž dal životní roli Alfred Hitchcock ve svém thrilleru Cizinci ve vlaku. Se slavným režisérem herec natočil i drama o dokonalé vraždě Provaz. Na rozdíl do Lumeta, který se ve své autobiografii nevěnoval soukromí, ale práci, Garner v roce 2008 v knize Include Me Out odhalil své milostné vztahy s ženami (jako herečka Ava Gardner) i s muži (jako skladatel Leonard Bernstein). Právě jeho bisexualita, spolu s neochotou podřídit se moci hollywoodských studií, ho stála zářivější kariéru.

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
16. 09. 2011 helenadon život (reakcí: 0)
24. 07. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
12. 04. 2011 nadka1 škoda (reakcí: 0)
12. 04. 2011 Viky17 Amerika zratila režiséra Lumeta (reakcí: 0)
12. 04. 2011 ivetinkav - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dermacol Dřevěná tužka na oči 12H

Dlouhodobé krytí a intenzivní barvy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 20. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

20. 02. 2017 Horoskop Blíženec

Okolí tě dnes nebude mít příliš v oblibě, nějak se jim začalo zajídat to, jak se stále chválíš a vytváříš o své osobě... Celý horoskop

Karta dne

Osm pentaklu
Nyní jsi v období, kdy můžeš dokázat a předvést, jaké talenty v tobě „dřímají“. Máš velkou příležitost dosáhnout úspěchu ve všech oblastech, o kterých máš pochybnosti ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist