Femina.cz » Magazín » Celebrity » Adopce dětí ze zahraničí: Módní výstřelek celebrit?

Adopce dětí ze zahraničí: Módní výstřelek celebrit?

Adopce dětí ze zahraničí: Módní výstřelek celebrit?

Magazín: Celebrity | autor: Jana Hlavatá | vydáno 06. 06. 2013

Poslední dobou se zdá, že celebrita, která neadoptuje dítě z Afriky či Asie, je celebritou druhé kategorie. Jakkoli se může zdát, nejedná se o žhavou novinku. Už v 70. letech minulého století některé americké celebrity adoptovaly děti z Vietnamu či Koreje. V poslední době však spousta slavných i obyčejných rodičů upírá svůj zrak k africkému kontinentu sužovanému válkami, hladomory a epidemiemi.

Asi nejznámější několikanásobnou adoptivní matkou je pravděpodobně Angelina Jolie, která si adoptovala ze zahraničí hned tři děti. Syna Madoxe z Kambodže, dceru Zaharu z Etiopie a syna Paxe z Vietnamu. Není však jedinou celebritou, která si adoptovala dítě z Afriky nebo Asie. Adopce ze zahraničí jsou ve Spojených státech značně populární nejen mezi celebritami. Také v České republice narůstá poptávka po možnosti adoptovat si dítě z rozvojových zemí. Jedná se však o natolik byrokraticky a finančně náročný proces, že většina snah vyznívá do prázdna. Jedinou českou známou osobností, která si adoptovala dítě ze zahraničí, je režisérka Alice Nellis.

Startujeme velkou soutěž: Zhubněte s námi do plavek!

Startujeme velkou soutěž: Zhubněte s námi do plavek!

Také neustále bojujete s kilogramy navíc a ne a ne je shodit? Vyzkoušela jste spoustu diet, ale ž...

Snadná cesta k dítěti? Ve světě ano, v ČR ne!
Adopce ze zahraničí jsou stále vyhledávanějším způsobem k získání vlastního dítěte. Pro mnohé páry bývá totiž nejsnazší cestou k uspokojení jejich rodičovských pudů. Alespoň ve Spojených státech amerických či Francii. V České republice není jednoduché adoptovat dítě ze země, která nepodepsala haagskou úmluvu o právech dítěte a spolupráci při mezinárodním osvojení, což většina afrických států neudělala.

Dovolená jako z pohádky - hotel uvnitř Trojského koně

Dovolená jako z pohádky - hotel uvnitř Trojského koně

Pravda, počasí venku na léto zatím vůbec nevypadá, ale určitě už většina z nás plánuje, kam se vy...

Afrika: země zaslíbená pro adopce dětí
Od roku 2000 se neustále zvyšuje počet zájemců o osvojení dítěte ze zahraničí. Nejčastěji z Afriky či Asie. Například z Etiopie bylo v roce 2000 adoptováno asi 500 dětí, v roce 2009 to už bylo 4565 dětí. Není proto divu, že etiopské úřady, jako jedny z mála v Africe, zavedly limity, které mají omezit adopci etiopských dětí za určité období. Adopce ze zahraničí se tak stává výnosným obchodem. Zprostředkovatelské agentury na touze rodičů po dítěti vydělávají nemalé jmění. Vlády těchto zemí zprostředkovatelské agentury nekontrolují, navíc existuje řada mezer v adopčních zákonech. Kvůli vidině zbohatnutí na zahraničních adopcích vznikají i podezřelé adopční agentury, které shánějí děti nelegálními způsoby. Podle odhadů humanitárních organizací žije v Africe až 58 miliónů sirotků, na vině jsou četné války, hladomory či epidemie, o jejichž adopci mají zájem zahraniční páry, nejčastěji ze Spojených států amerických a z Francie. Nejvíce dětí bylo adoptováno v Etiopii (22 282), tamější adopční proces je totiž relativně transparentní, Jihoafrické republiky (1871) a Libérie (1355).

Trendy balerínky pro letošní jaro

Trendy balerínky pro letošní jaro

Také jste si oblíbila stylové balerínky, které jsou k sehnání snad ve všech možných i nemožných d...

Čínské holčičky míří do světa. Čína zpřísňuje pravidla
Také Čína se potýká s velkým nárůstem zájmu o adopci osiřelých dětí. Týká se to zejména dívek, které se často stávají oběťmi regulované porodnosti. Rodiny mohou mít pouze jedno dítě, upřednostňují tak chlapce, nechtěné novorozené dívky jsou proto často odkládány na veřejných místech. Také Čína se však pokouší adoptivní boom regulovat. Postupně zpřísňuje kritéria, která musejí potencionální rodiče splňovat, chtějí-li si adoptovat dítě z Číny. Zahraniční páry, které si chtějí domů odvézt dítě z Číny, nesmějí být obézní, což znamená, že jejich BMI nesmí přesáhnout hranici 40 bodů, musejí to být manželské páry do 50 let a minimálně dva roky po svatbě. Překážkou v procesu adopce může být případné postižení či užívání antidepresiv. Další podmínkou je, že rodiče s dítětem budou pravidelně navštěvovat Čínu a seznamovat ho s historií a tradicemi jeho rodně země.

Speciál o hubnutí: Ananasová dieta

Speciál o hubnutí: Ananasová dieta

Dieta, kterou vyzkoušela alespoň jednou určitě každá správná dietářka. Drží jí hvězdy, modelky i ...

Angelina Jolie, Madonna a ti ostatní
Když se řekne celebrity a adopce, vybaví se většině již zmíněná Angelina Jolie. Její adopce proběhly klidně a bez větších skandálů. To se ale nepovedlo popové královně Madonně, která si z Malawi adoptovala syna Davida Bandu a dcerku Mercy James. Zpěvačka je opakovaně obviňována některými charitativními organizacemi, malawijskou vládou a příbuznými malého Davida, že k adopci využila svého postavení a nemalého jmění. Zpěvačka všechna nařčení odmítá. Některé organizace specializující se na ochranu práv dětí bijí na poplach a upozorňují, že z adopcí dětí z rozvojových zemí se stává výnosný byznys, který dětem nakonec spíše uškodí.

Chcete vědět, které celebrity si adoptovaly dítě z ciziny a proč? Přečtěte si více  v naší fotogalerii vlevo.

Zdroj: allposters.de, parenting.com, parents.com, people.com, telegraph.co.uk
whatttoexpect.com, profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
08. 06. 2013 Daniela76 Adopce dětí ze zahraničí (reakcí: 0)
06. 06. 2013 pepina . (reakcí: 0)
06. 06. 2013 lucik21 ... (reakcí: 2)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Zahalte se do opojné vůně!

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

22. 02. 2017 Horoskop Beran

Dnes budeš sršet nezdolnou energií. Práci zvládneš v rekorním čase a ještě pomůžeš pomalejší kolegyni. Doma budeš tak... Celý horoskop

Karta dne

Čtyři hole
Projekt, na kterém jsi pracovala, dosáhne úspěchu a nejen to, radostné dny můžeš očekávat také v dalších oblastech tvého života. Mír i harmonii jsi již vybudovala a te...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist