Femina.cz » Magazín » Bydlení » Zásady pro dětský pokoj

Zásady pro dětský pokoj

Zásady pro dětský pokoj

Magazín: Bydlení | autor: Renata Petříčková | vydáno 03. 03. 2014

Zařídit dětský pokoj účelně, prakticky a ke spokojenosti dětí i rodičů není jen tak. Zjistili jsme pro vás, jak by měl takový správný dětský pokoj vypadat i jaké byste měli dodržovat zásady při jeho zařizování...

Ta první a hlavní zásada zní: Nechte vybírat i svoje dítě, protože je to hlavně jeho prostor. I kdyby si mělo vybrat jen pouhou lampičku k posteli, bude to jeho malá zodpovědnost a radost. Další zásady již leží na bedrech rodičů.

Důležité postele
Většinu času dítě v pokoji stráví v posteli, tu je třeba pečlivě vybírat. Raději nekupujte oblíbené palandy, tedy patrové postele. Zkušenosti ukazují, že děti na horní palandě neradi spí, navíc zde je vydýchaný a přehřátý vzduch. Také výměna povlečení je poněkud složitější, stejně tak šplhání rodičů nahoru s léčivým sirupem, teploměrem nebo knížkou. Pokud potřebujete do místnosti vtěsnat dvě postele, pak je lépe volit postele samostatné nebo do tvaru L, kdy se kříží v oblasti nohou a druhá postel je jen o kousek vyšší, navíc skrývá úložný prostor. Matrace volíme zhruba do 5 let věku levnější, nebude nám líto občasné počůravácí nehody a po nástupu do školy můžeme matrace vyměnit za nové, kvalitnější.

Do školního věku málo nábytku
Do této doby děti spíš než zastavěnou místnost potřebují prostor na hraní. Stačí jim postele, jednoduchý stůl a skříň či komoda. Dobrou úlohu zastanou vestavěné skříně či nástavby nad postel. Dobré je volit variabilní nábytek, který lze libovolně sestavovat a dokupovat v neutrální barvě (například buk), kontejnery na kolečkách apod.

Zábavný kvíz: Znáte národní jídla jednotlivých zemí?

Zábavný kvíz: Znáte národní jídla jednotlivých zemí?

Kdo by neznal naší klasiku Knedlo, zelo, vepřo? Tradiční česká kuchyně je plná hutných jídel, kte...

Nástěnky
Nástěnkami si v pokoji ušetříme práci se sádrováním dírek po plakátech, navíc úplně malé děti pak mohou mít radost ze svých vystavených prvních kreseb. A proč jim tam neudělat třeba malý úkolníček?

Rovnoprávnost nade vše
Ne každý má to štěstí a jeho děti mají každý svůj pokoj. Pokud děti musí sdílet jednu místnost, pak se uvádí, že méně starostí je v případě, že věkový rozdíl není příliš velký. V každém případě platí, že každé dítě má mít stejné prostorové požadavky bez ohledu na věk. Bylo by nevýchovné dávat staršímu více místa, skříní, prostoru jen proto, že je starší, byť opravdu jeho školní povinnosti vyžadují více místa než pro dítě školkové. Zbytečně mezi dětmi vzniká řevnivost.

Kvalitní podlaha
Podlaha by měla být kvalitní, dobře udržovatelná
a pokud ji pokládáte kobercem, pak takovým, který má upevnění. V dětském pokoji není dobrý volně položený ozdobný kobereček, který klouže. Děti často běhají a k úrazu pak není daleko. Koberec nemusí být nejdražší, je lépe ho častěji měnit, než ztrácet nervy nad drobnými nehodami a rozlitými šťávami, kterými se to v dětském pokoji jen hemží.

Kvalitní osvětlení
To je naopak věc, na které nešetřete, kvalitní osvětlení je důležité. Vhodné je mít světlo jak centrální, které osvítí celou místnost a pak některé bodové, nad pracovním či psacím stolem a u postelí, kde si večer děti rády čtou.

Soukromí
Zejména starší děti mají rády soukromí. Vyvýšené palandy tedy mohou vyřešit takovou odpočinkovou oblast, kde není na dítě v první chvíli vidět a tak zde mohou najít kýžený klid.

Nemáte inspiraci? Prohlédněte si naší fotogalerii vlevo.

Pokud hledáte další inspiraci prohlédněte si: dětské pokoje fotogalerie

Foto zdroj: profimedia.cz, rejigdesign.com, housedecorin.com, contemporist.com

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
21. 03. 2016 maty81 Doplňky (reakcí: 0)
20. 10. 2014 JohankaDl Souprava - dětský pokoj (reakcí: 0)
15. 04. 2014 dasena dětský pokojíček (reakcí: 0)
04. 03. 2014 lucik21 --- (reakcí: 1)
04. 03. 2014 Bobina1 - (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

27. 03. 2017 Horoskop Rak

Dnes ti bude připadat, že čas neskutečně letí. V práci nebudeš stíhat a šéf už bude nedočkavě podupávat u dveří, aby ... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist