Femina.cz » Magazín » Bydlení » Vánoční úklid rychle a efektivně!

Vánoční úklid rychle a efektivně!

Vánoční úklid rychle a efektivně!

Magazín: Bydlení | autor: Martina Tlachová | vydáno 09. 12. 2010

Vánoce se blíží mílovými kroky, venku to vypadá jako v ladově pohádce a u vás doma stále ne a ne navodit vánoční atmosféru. Možná tomu chybí jedna zásadní věc – pořádek. Jak uklidit domácnost tak, aby to bylo pořádně vidět, a přitom se z toho nezbláznit? Zkuste pár našich tipů. A půjde to samo!

Pokud chcete uklízet, začněte hned! Neodkládejte to na příští víkendy, protože zrovna ten příští už  může být po Vánocích. Právě teď je nejvyšší čas. Neuklízejte všechno najednou, ale rozdělte si úklid do mnoha etap. Stačí každý den třeba půlhodinka a za týden máte vystaráno.

Vánoční úklid a neoblíbené mytí oken
Pokud se i v tomto mrazu rozhodnete pustit do mytí oken, klidně je umývejte postupně. Jeden den okna v ložnici, za další dva dny obývák. Nestrháte se a navíc vám to stejně nedá, abyste práci nedokončili. V několika dnech to ale půjde mnohem lépe. Navíc vás budou mnohem méně bolet ruce z věšení záclon. I když zrovna tuhle práci by měly ženy přenechat mužům... Pamatujte, že umytá okna jsou polovinou úspěchu. Byt prosvětlí a celkový dojem bude působit mnohem upraveněji.

Nezbytný nejen vánoční úklid koupelny a záchodu
Nezapomeňte na záchod a koupelnu, těm taky věnujte jeden večer (přece nebudete uklízet o víkendu, když můžete relaxovat a vyrazit třeba na běžky!). Hodinka bohatě postačí. Záchod s koupelnou byste vůbec měli uklízet pravidelně, ne až na poslední chvíli těsně před tím, než do vany ubytujete kapra. Dezinfikujte mísu a vanu, umyjte kachličky a otřete kosmetické produkty. Prach, který se na nich nahromadil, vám zároveň pomůže ukázat na ty, které už nepoužíváte. Nebojte se takové lahvičky rovnou vyhodit.

Kuchyň
Nezapomeňte na kuchyň. Právě před Vánoci je to ta nejfrekventovanější místnost, proto si zaslouží velkou pozornost. Vytírejte a umývejte nádobí pravidleně a postupně. Peče se vám zrovna jedna várka perníčků a druhá už je nachystaná na dalším plechu? Tak umyjte mísy a vařečky. Postupně „odumývejte“, jen tak se v kuchyni nenahromadí tolik nádobí, že budete dva dny sbírat síly na jeho umytí.

Podívejte se na horní poličky a na kuchyňskou linku zeshora. Utřete prach a někam si zapište, že znovu prachovkou tato místa přetřete už třeba za měsíc. Příští Vánoce pak z té vrstvy už nebudete muset kýchat.

Hadr vyměňte za mop
Pokud jste stále věrní starému dobrému hadru na zem, nemilosrdně ho vyhoďte a pořiďte si mop. Je sice výrazně dražší než staré tričko na vyhození, ale zato vás ušetří bolestí zad a rukou varhánkovitých z přemáchávání hadru. Mopy, co umí ždímat za vás, jsou totiž skutečně k nezaplacení.

Vánoční úklid? Nebo úklidová firma?
Pokud uklízíte jako diví a nakonec se přece jen někde objeví smítko nebo šmouha, nestresujte se tím. Nemusíte vánočně uklízet jen proto, že to dělá každý a že se to přece jaksi sluší. Vůbec ne. Vánoce jsou svátky pohody, které je škoda strávit pobíháním s hadrem v ruce. Pokud se vám do úklidu nechce, tak jej prostě nedělejte. Víc než na pořádku záleží na tom, abyste vy i vaši blízcí byli odpočatí a v pohodě. Uklízejte průběžně po celý rok a vánoční úklid příště ani nebude třeba. Domácnost má být uklizená pořád, proč jen o Vánocích?

Ale pokud už opravdu nebude zbytí, úklidová firma je taky řešení! Cena není nijak vysoká, když si představíte, kolik práce, námahy, sil a nervů by vánoční úklid stál vás. Právě tolik nepříjemné mytí oken může klidně udělat někdo za vás. A vy si potom douklízíte zbytek bytu. To zní dobře, ne?

Foto: womansday.com, oifood.tv, burrinicleaningservices.com, sherborn.orx.com

Připraveno ve spolupráci s living.cz

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
27. 09. 2011 mistrix úklid (reakcí: 0)
02. 07. 2011 jijina - (reakcí: 0)
25. 02. 2011 krockovapavla :) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Dopřejte si péči jako v lázních u vás doma!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 23. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

23. 02. 2017 Horoskop Váhy

Do tvého vztahu někdo velmi necitelně zasáhne, díky tomu se vše bortí a rozpadá. Nedovol ostatním, aby zničili to, co... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Na cestě k tobě je skvělá zpráva ohledně tvých financí! Tvé plány, které ses rozhodla uskutečnit, se pomalu ale jistě naplňují! Jen tak dál, neboj se postupovat stále ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist