Femina.cz » Magazín » Bydlení » V čem spát či nespát: Typy přikrývek a jejich výhody

V čem spát či nespát: Typy přikrývek a jejich výhody

V čem spát či nespát: Typy přikrývek a jejich výhody

Magazín: Bydlení | autor: Petra Martišková | vydáno 24. 01. 2012

Lehnout si do postele po náročném dni a jen tak slastně přivřít oči a nechat se unášet do říše snů je pro většinu z nás jedním z okamžiků, na které se celý den těšíme. O to nepříjemnější pak je, když se nám leží špatně, polštář je příliš velký, povlečení hrubé a prostěradlo snad dříve používali jako mučicí nástroj. Pojďte se spolu s námi vyspat do růžova jako u babičky pod duchnou…

A není to nic složitého, stačí jen dobře vybírat. Máme, pravda, štěstí, že už nemusíme zimu trávit sezením upeří a výrobou dek i polštářů, ale na druhou stranu i nevýhodu v nepřeberném množství výrobků, které ne vždy bývají tak kvalitní, jak pro zdravý a pohodlný spánek potřebujeme. Proto je důležité vybírat opravdu dobře. Nakupovat byste měli vždy u renomovaných výrobců a podle svých potřeb. Někteří dávají přednost klasické duchně po babičce s poctivým husím peřím, jinému stačí obyčejná povlečená deka, další v ložnici potřebuje deku protialergenní.

Tradiční peří
Ještě v osmdesátých letech jsme neznali jinou přikrývku, než péřovou. Jde o tradiční výplň, která je dnes nahrazována umělými náplněmi a je to možná škoda. Peří je totiž lehké, vzdušné a krásně poddajné. Navíc je pružné a přizpůsobí se váze našeho těla i jeho poloze. Jeho nevýhodou je poměrně vysoká pořizovací cena. Na trhu jsou však k dostání i náplně kombinované z peří a umělého vlákna. Jejich cena není tak vysoká jako u čistě péřových výplní a kvalita spánku zůstává zachována. Ovšem jakkoliv malé množství peří nikdy neocení alergici, kteří jej musí ze své ložnice nekompromisně vykázat. Problematičtější je také jeho údržba. Peří je nutné nechat čistit odborníky.

Umělá vlákna
Drahé pravé peří je stále častěji nahrazováno umělými vlákny. A není to varianta vůbec špatná. Jednak jej mohou bez obav použít i lidé alergičtí na peří a srst, ale má také mnohé vlastnosti, které uspokojí i toho nejnáročnějšího spáče. Peřiny i polštáře jsou plněny polyesterovým vláknem, které dokáže udržet příjemnou teplotu pro spaní, a přesto jsou jednotlivé komory propojeny zónami určenými k ochlazování, takže vám není v noci horko. Ideální jsou tyto peřiny pro miminka a malé děti, u nichž se tím pádem nemusíte bát přehřátí organismu. Kromě ochlazovací funkce mají tyto zóny na starost také odvod vlhkosti. Tím zabraňují usazování nepříjemných roztočů. Povlak je u renomovaných výrobců vyroben z kvalitní bavlny. Pokud je v povlaku příliš mnoho umělých vláken, raději se mu vyhněte, i když bude výplň sebelepší.

Syntetická vlákna zabraňují volné cirkulaci vzduchu a také se špatně vyhřívají. Kromě příznivějších cen, než u peří vás potěší i snadná údržba umělých vláken. Většinu peřin a polštářů z umělých vláken můžete jednoduše vyprat v pračce a to i při teplotě až šedesát stupňů.  Dejte však pozor, u nekvalitních výrobků se vám při praní v pračce vnitřní vlákno celé sesype a nahromadí do nevzhledných a nepoužitelných boulí. Nespornou výhodou plných i dutých vláken je velký objem a lehkost.

Mohlo by vás zajímat:
Stylová ložnice pro oba – jak na to?
Bolí vás ráno hlava? Zkuste pohankový polštář!
Zdravý spánek v opravdu čisté ložnici

Zdravé spaní především
Pro všechny, kteří mají panickou hrůzu z nepříznivého vlivu všudypřítomných roztočů, jsou k dostání i výplně z protiroztočových vláken, která přímo zabraňují množení se a zabydlování roztočů ve vaší posteli. Přikrýt se můžete také čistou bavlnou nebo vlněným rounem, které je vysoce hřejivé a má schopnost pohlcovat pachy. Vlněné rouno odborníci doporučují zejména revmatikům. V posledních letech jsou velmi oblíbené také takzvané anatomicky tvarované polštáře, nebo chcete-li ortopedické. Jsou vyráběny z pěny, která se dokáže přesně přizpůsobit naší poloze, a při spánku podpírají naší krční páteř, která bývá velmi často namáhána a při nesprávně zvoleném polštáři si navíc ani přes noc neodpočine. Pro opravdové požitkáře jsou k dostání i polštáře s masážní vrstvou. Pro všechny zimomřivé jsou přímo skvělou volbou přikrývky, které jsou z jedné strany plněny vlnou a z druhé dutým vláknem. Takže pokud zrovna potřebujete teplo, prostě se přikryjete vlnou.

Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv typ výplně, při nákupu vždy požadujte od obchodníka certifikáty jakosti, informace jaké atesty byly prováděny a jakým způsobem lze daný výrobek čistit. Vyhněte se obchodům s levným zbožím, protože zde si kvalitní lůžkoviny nekoupíte. Do pohodlného spaní raději investujte, než abyste byli později zklamáni.

Připraveno ve spolupráci s Living.cz

Další články z rubriky

Komentáře (10)

Datum Autor Nadpis
21. 04. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
17. 02. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
04. 02. 2012 Bobina1 - (reakcí: 1)
31. 01. 2012 Mlny17 .. (reakcí: 0)
30. 01. 2012 magic11 - (reakcí: 0)
29. 01. 2012 manislava přikrývka (reakcí: 0)
28. 01. 2012 gambis ... (reakcí: 1)
28. 01. 2012 helenadon deky (reakcí: 2)
27. 01. 2012 nikina - (reakcí: 0)
27. 01. 2012 Daniela76 Přikrývka (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

23. 03. 2017 Horoskop Ryby

Zbytečně se nestresuj, díky tomu ti totiž uniká příznivé řešení, které máš již na dosah. Čím víc se budeš zmítat v ne... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist