Femina.cz » Magazín » Bydlení » To nejlepší nádobí do vaší kuchyně!

To nejlepší nádobí do vaší kuchyně!

To nejlepší nádobí do vaší kuchyně!

Magazín: Bydlení | autor: Renata Petříčková | vydáno 16. 03. 2009

Tedy hrnec s velkým H, nebo nádobí s velkým N. Jak je libo, dnešní kuchyně mají mnohem širší výběr z materiálů, kterými oblaží své sporáky a varné desky. Jaké nádobí je tedy to nej?

 

Někomu vyhovuje jeden typ nádobí na všechno vaření, jiný má skříň plnou ve stylu „každý pes, jiná ves“ a je maximálně spokojen, protože různorodost uspokojuje všechny jeho nároky. Takže se pojďme podívat na některé typy nádobí, nejlepší nebo nejobyčejnější?

 

Smaltované nádobí
Smaltované nádobí bývalo kdysi velmi oblíbené, bylo levné, lehké a dobře a rychle se v něm ohřívalo. Hodí se na rychlé ohřívání a vaření.

Jedná se o hliníkové nádobí, které je chráněno smaltovanou vrstvou. Tato vrstva má jednu nepěknou vlastnost a to, že se snadno oškrábe a odlupuje, například po pádu hrnce na zem. Pokud smaltované nádobí používáte denně nebo velmi často, doporučuje se vyměnit ho přibližně za dva roky. Pak už mohou nežádoucí látky z hliníkového základu přecházet i do pokrmů.

 

Litinové nádobí

Litina je těžký materiál, hrnce jsou obyčejně potaženy silnou smaltovanou vrstvou, která zabraňuje přecházení nežádoucích látek z původního železného materiálu. Hodí se na delší vaření, smažení, dušení… protože se nezahřívá rychle, ale jednou nabytou teplotu dokáže poměrně dobře udržet.

 

Hliníkové nádoby

Známé ešusy nebo rendlíčky z hliníku jsou lehké, ovšem dnes se již často nepoužívají. Dokonce se spekulovalo o jejich zakázání, protože zejména ve styku s kyselými a ohřívanými potravinami se z nich uvolňoval hliník – údajný viník demence ve stáří. Takže hliník – nebrat!

 

Titanové nádobí

Titanové nádobí mívá silné dno, většinou s vrstvou hliníku či mědi, která zabezpečuje rychlejší a rovnoměrné vedení tepla, čímž šetří použitou energii a pokrmy připravuje celkem rychle. Povrch je odolný, lze na něj použít třeba kovové náčiní, jako jsou vidličky, obracečky apod.…

 

Teflonové nádobí
Tak na to naopak kovové náčiní nepatří, protože teflonová vrstva, kterou je nádobí potaženo, se snadno poškrábe. Na trhu jsou ovšem také dražší varianty teflonového nádobí, které kovové obracečky v pohodě snesou. Při výběru teflonového nádobí preferujte raděj dražší modely, jsou trvanlivější. Při koupi levných lisovaných pánví s méně kvalitní teflonovou vrstvou se dno brzy zdeformuje a kroutí, pánev pak musíme vyměnit i po 3 či 6 měsících. Proč? Protože tenký materiál se snadno přehřeje, nesmí se prudce ochlazovat, to vše působí na jeho kvalitu.

Teflonovou pánev nikdy nepřehřívejte naprázdno, do ovzduší a do potravin se mohou uvolňovat škodlivé látky, také ji pravidelně kontrolujte, zda není poškrábaná či odloupaná, potom je vaření na ní zdraví škodlivé.

 

Skleněné nádobí

Je velmi vzhledné, působí čistě, ale špatně vede teplo a je náchylné k prasknutí ve chvíli, kdy prudce změníme jeho teplotu a také je s ním nutno manipulovat opatrněji. Speciální skleněné mísy se však výtečně hodí na zapékání.

 

Keramické nádobí

Nejznámější je asi římský hrnec, který v sobě skrývá všechny výhody keramického nádobí. Před použitím je však třeba nádobí namočit ve vodě. Pokrmy se v tomto nádobí pečou rovnoměrně, vlhce a jídlo se nepřipaluje. Hrnec s víkem se hodí pro přípravy například velkých kusů masa, protože se hodí na delší pečení. Nevýhodou je poréznost a sklon k praskání.

 

Silikonové nádobí

Silikonové nádobí je známé zejména z různých forem na pečení. Výhodou je skladnost, lehkost a nerozbitnost. Snese teploty od -40°C do 220°C, teplo rovnoměrně přenáší na potraviny. Přesto dávejte pozor na i malá poškození, poté se v něm začnou pokrmy připalovat a mohou se uvolňovat pro zdraví nevhodné látky.

 

Plastové nádobí

Plastové nádobí se hodí hlavně do mikrovlnné trouby, pro tento účel jsou konstruovány a je to na nich vždy viditelně označeno. Principem je úprava, která zaručuje stabilnost materiálu. Do mikrovlnky tedy nepoužívejte jiné plastové nádobí nebo dokonce kelímky od potravin, protože jde o nestabilní materiály a mohou se z nich uvolňovat toxické látky!

 

Nerezové nádobí

Je moderní, a když si pořídíte opravdu kvalitní hrnce či pánve, nebude vám činit vážnějších obtíží, na pánvích s reliéfem kostiček se jídlo údajně tolik nepřipaluje a máte omezenou spotřebu tuku, stejně jako u pánví teflonových. Ovšem pozor na slabé a nekvalitní kousky, v těch se bude všechno šmahem připalovat. Na nerezové nádobí by si měli dát pozor alergici na nikl. Nerez nikl obsahuje a v miniaturním množství se uvolňuje i do jídla, takže může vyvolávat alergickou reakci.

Hledáte inspiraci pro vybavení vaší kuchyně

Zdroj: Illková, Nečasová, Vašíčková: Zdravá výživa malých dětí (Portál, 2005)

Další články z rubriky

Komentáře (12)

Datum Autor Nadpis
27. 06. 2013 Jiřina22 litinové nádobí (reakcí: 0)
30. 01. 2013 lidka2 + (reakcí: 0)
08. 01. 2013 Lucka Přírodní litina (reakcí: 0)
01. 10. 2011 mistrix ... (reakcí: 1)
10. 09. 2011 helenadon nádobí (reakcí: 1)
03. 07. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 1)
03. 07. 2011 xxkarelxx kk (reakcí: 0)
03. 07. 2011 xxkarelxx kk (reakcí: 0)
02. 07. 2011 Lafik Nádobí (reakcí: 0)
30. 06. 2011 aniahon nádobí (reakcí: 0)
23. 04. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
26. 02. 2011 maruskaji Nerez (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

27. 02. 2017 Horoskop Lev

Když se přestaneš jednou provždy opírat o berličky a začneš jednat jen sama za sebe, zjistíš, že ten, který ti neustá... Celý horoskop

Karta dne

Královna pentaklu
Dnešek bys měla zaměřit na péči o své zdraví a tělo. Pokud již delší dobu přemýšlíš nad změnou stravovacích zvyků a láká tě být na chvíli vegetariánem nebo přejít na r...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist