Femina.cz » Magazín » Bydlení » Super vychytávky pro letošní grilovací sezónu

Super vychytávky pro letošní grilovací sezónu

Super vychytávky pro letošní grilovací sezónu

Magazín: Bydlení | autor: Hana Dragounová | vydáno 09. 05. 2014

Díky teplému počasí začíná grilovací sezóna letos dříve a je tedy nejvyšší čas se na ni připravit. Hodláte letos koupit nový gril? Na trhu jich lze najít nepřeberné množství, a proto vám přinášíme pár rad, na co se při výběru grilu zaměřit.

STOP kouřícím balkonům v paneláku

V první řadě je dobré si ujasnit, kde budete gril používat. Bydlíte v bytě s balkonem nebo terasou? Pak se vám hodí gril elektrický nebo plynový. Vyvarujete se tak nepříjemnému kouři, který se snadno dostane do bytu vám i sousedům. 

Jestliže rádi grilujete v přírodě nebo při kempování, je dobré zvolit menší a lehčí gril. Pro přenos je také lepší kompaktní jednoduchý gril, který nemá zbytečně moc částí a příslušenství. Praktické jsou třeba malé kyblíkové grily, které se dají snadno složit.

Pokud grilujete jen doma na zahradě nebo na chatě, vyplatí se zainvestovat do bytelnějšího grilu, třeba zděného. Pak si ale dobře rozmyslete, jak velké ohniště byste mohli jednou potřebovat. Takové selátko se neupeče všude.

Na velikosti záleží

Další důležité kritérium je velikost roštu. Položte si tedy otázku, kolik lidí budete chtít nakrmit? „Kdysi jsme si pořídili malý gril, který pro čtyřčlennou rodinu docela stačil. Pak se ale rodina rozrostla a pro sedm lidí jsme museli pořídit druhý, větší gril,“ říká jednapadesátiletá Iveta s tím, že větší si měli pořídit radši rovnou. Na velkém grilu můžete grilovat i třeba pro dvě osoby. Stačí trochu uhlí nahrnout do jednoho místa a netopit pod celým roštem. Na malém grilu ale více osob pohostíte jedině „na etapy“.

Muži vs ženy: Kdo je lepší řidič?

Muži vs ženy: Kdo je lepší řidič?

„No jo, ženská za volantem!“ Taky tě tato typicky mužská poznámka vytáčí? Opravdu jsou ženy tak š...

Za pár kaček i za desítky tisíc

Chcete si připravovat zdravé jídlo na grilu, ale nemůžete si dovolit drahý, luxusní gril? Máme pro vás dobrou zprávu. Běžně se dají grily pořídit už kolem pětiset korun a v akcích dokonce ještě levněji. To platí ale pouze pro grily elektrické a na dřevěné uhlí. Nejlevnější plynový gril pořídíte už kolem tisícovky. Nízké ceně ale většinou odpovídá i velikost. Většinou stačí tak pro 2 osoby.

Při pořizování levného grilu se vyplatí určitá opatrnost. Některé grily na uhlí vás mohou zklamat. Pozor na tzv. „plecháčky“. Ty se totiž mohou po zahřátí zkroutit tak, že na ně nelze bezpečně umístit rošt a hrozí jeho převrhnutí. Bezpečnější bývají grily ze silnějšího plechu nebo litinové. Kvalitní litinový gril vám může vydržet i desítky let.

Praktické vychytávky

Kromě kvalitního materiálu vám může grilování usnadnit i několik vychytávek.

 • odkládací plocha – některé grily mají jednu, dvě, nebo dokonce i více odkládacích ploch. Při grilování se hodí nejen na talíře, ale také na grilovací nářadí apod.
 • žáruvzdorná madla – praktické, pokud potřebujete gril posunout nebo přiklopit poklop. Mohou být ze dřeva nebo jiného žáruvzdorného materiálu.
 • zástěny proti větru – teplo se udrží v oblasti roštu, vítr nerozfouká z uhlíků oheň ani vám kolem nelítá popel.
 • regulace přívodu vzduchu – při rozdělávání ohně je lepší pustit k uhlí co nejvíce vzduchu, při grilování ho pak lze přidusit.
 • poklop – zvláště v chladném a větrném počasí může poklop znamenat úsporu energie a může významně zkrátit dobu přípravy masa.
 • kolečka – zvláště u těžších grilů se vyplatí myslet na kolečka.
 • vyjímatelný popelník – díky němu lze snadno vysypat popel a musíte třepat s celým těžkým grilem

Také se tak těšíte na grilovací sezónu jako my v redakci? A co grilujete nejraději?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
09. 05. 2014 pepina . (reakcí: 0)
09. 05. 2014 kativas Panelák (reakcí: 0)
09. 05. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)
09. 05. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
09. 05. 2014 glady ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

29. 03. 2017 Horoskop Ryby

Zdravý životní styl máš v malíčku, ale jen teoreticky, praxe poněkud pokulhává a začíná to být znát na tvé postavě. M... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Jsi postavená před důležitou konfrontaci, do života ti přichází starší žena, která se nebojí nahlas říct svoji pravdu. Nepřemýšlí nad tím, jestli někoho zraní a bez ob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist