Femina.cz » Magazín » Bydlení » Sezona grilování začíná. Jak vybrat správný gril?

Sezona grilování začíná. Jak vybrat správný gril?

Sezona grilování začíná. Jak vybrat správný gril?

Magazín: Bydlení | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 14. 05. 2013

Plyn, nebo uhlí? Toť otázka, kterou si každoročně pokládají tisíce příznivců grilovaného steaku. Je lepší maso z plynového grilu, či z grilu na dřevěné uhlí?

Uhlí, nebo plyn?

Větší popularitě se zatím těší grily na dřevěné uhlí. Ale plynové grily se možná v budoucnu stanou trendem. Podle odborníků se nedá říci, že by byly lepší, nicméně mají několik výhod. Jednou z nich je čistota. Člověk si při manipulaci s nimi neumaže prsty. Gril na uhlí se brzy rozžhaví, ale teplota kolem 800 stupňů se pak velmi obtížně reguluje. U plynového grilu se dá nastavit. A přestože jsou počáteční náklady vyšší, používání tohoto grilu je také levnější. Pokud položíte na rošt maso 30krát, můžete u grilu na dřevěné uhlí utratit i tři tisíce korun! Variantou pro ty, kteří nemají zahrádku či mají velmi omezený prostor, jsou samozřejmě grily elektrické.

Jak funguje gril s lávovými kameny?

Jsou variantou plynových grilů. Kameny, které leží na dně grilu, pocházejí z vyhaslých sopek a nahřívají se plynem. Výhodou je, že jsou porézní a nasávají do sebe tuk, ten se pak nepřepaluje. Nevzniká tak kouř ani zplodiny.

Proč mají mít grily kryt?

Kryt odráží teplo, které neuniká a grilované maso, obzvláště velké kusy kuřecího nebo žebra, se upeče rovnoměrně.

Na co se zaměřit při koupi grilu?

Důležitá je stabilita grilu. Všímejte si také řešení ohniště a popelníku proti přenesení ohně do okolí. Ideální ohniště je výklopné či výsuvné. Volte grily s dvouplášťovým plechem, o které se nepopálíte. Madla by měla být nerezová. Úchyty musí mít například grilovací mřížka, aby se dala vyjmout. Plynové grily musí splňovat bezpečnostní testy, ty nejezpečnější jsou opatřeny značkou CE a čtyřmístným číslem.

Jaký výkon grilu mi stačí?

Pro grilování v rodinném kruhu postačí dvouhořákový gril s výkonem 7 – 10 kW. Jste-li milovníkem grilovacích párty a hostíte-li často vaše známé, pořiďte si čtyřhořákový gril s výkonem cca 20 kW.

Co plyn? Nemůže být nebezpečný?

Ne, pokud je plynová lahev v grilu dobře umístěna. Myslete na to, že plynový přívod má levotočivý závit. Moderní grily disponují knoflíkem pro start. Pokud na plynové lahvi vidíte trhlinu či jiné poškození, okamžitě ji vraťte. Lahve obsahují propan butan s tlakem až deset barů. Pokud stojí lahev ve sklepě, začne se plyn mísit se vzduchem a může dojít k výbuchu! Proto je lepší skladovat ji na balkoně nebo na chráněném místě na zahradě. Lahvi může uškodit také sluneční záření či mráz.

Foto: profimedia.cz 

Další články z rubriky

Komentáře (7)

Datum Autor Nadpis
28. 05. 2015 Hanus Plynový gril (reakcí: 0)
12. 09. 2013 Zofka2011 Asi podle gusta, ne? :) (reakcí: 2)
11. 06. 2013 IVANKA294 ... (reakcí: 0)
15. 05. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)
15. 05. 2013 lucik21 ,,, (reakcí: 0)
14. 05. 2013 lidka2 . (reakcí: 0)
14. 05. 2013 viki11 grilování (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

26. 02. 2017 Horoskop Střelec

Dnes se nepouštěj do žádných velkých nákupů a ani nic neplať přes internetové bankovnictví. Mohla bys snadno přijít o... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Dnes můžeš očekávat příjemný a radostný den plný příznivých zpráv a nových příležitostí. Může se stát, že na ulici potkáš kamarádku, která ti sdělí skvělou informaci o...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist