Femina.cz » Magazín » Bydlení » Pořádek? Jen pro blbce! Bordel tě nakopne k lepším výkonům

Pořádek? Jen pro blbce! Bordel tě nakopne k lepším výkonům

Pořádek? Jen pro blbce! Bordel tě nakopne k lepším výkonům

Magazín: Bydlení | autor: Lucie Feiková | vydáno 08. 01. 2016

Inteligent se vyzná i v bordelu, jak se říká. Když budeš tuhle teorii praktikovat na svém pracovním stole, víc toho uděláš – a za kratší čas. Jak to, že má chaos takový vliv na kreativitu? Víme!

Jedni mají v životě pevně stanovený řád plný pořádku a čistoty, druzí fungují i mezi pytli s odpadky. Schválně, koho z nich bys tipovala na zaměstnance měsíce? Vědci mají jasno. Podle nich se daří především bordelářům! Co bys od nich měla okoukat?

Organizace? Pro blbce!

Univerzitu v Minnesotě zajímalo, jestli má uspořádanost nějaký vliv na lidskou tvořivost a pracovní úspěchy vůbec. Ukázalo se, že flegmatici uklízející svoji pracovní plochu jednou za uherský rok jsou mnohem tvořivější. Naopak vyznavači dokonalého pořádku jsou na tom s kreativností dost na štíru. Jak se na něco takového přišlo? Stylem „hoď do vody a plav“, jak jinak.

Nejsem prase, jen tak lépe přemýšlím!

Dvě skupiny dobrovolníků dostaly v rámci výzkumu nelehký úkol. Vymyslet další využití pingpongového míčku. První část respondentů zavřeli odborníci do perfektně uklizené kanceláře, kam neproniklo ani smítko. Druhou do místnosti, kde vládnul zmatek a poházené věci. Výsledek?

Nepořádníci vykoumali ještě sto a jeden způsob, na co míček využít! A důvod je prý ten, že neorganizovanost vede k lepší přizpůsobivosti a hledání nových cest a řešení. To si myslí vědci, jejichž závěr publikoval odborný magazín Psychological Science.

A pozor, nejen v zaměstnání, ale i doma a vlastně kdekoliv jinde platí stejná pravidla. Chceš-li být více výkonná, úklidové prostředky nech ležet u ledu. Zvyk je totiž železná košile.

Nepodceňovat vliv prostředí!

„Každý člověk je na svém pracovišti, ve své domácnosti, v autě, nebo dokonce v prostředí internetu vystaven různým stupňům neorganizovanosti. Ať už nad tímto prostředím máme nebo nemáme kontrolu, je zřejmé, že nás ovlivňuje,“ vysvětlila autorka studie Kathleen Vohs. Tak to bychom chtěli vidět její příbytek. Tam to tedy musí vypadat! Ale když si za svým svérázným názorem tolik stojí, třeba to vážně funguje. Co si z toho vyvodit?

Chaos rovná se originalita!

Kathleen Vohs vzala svým závěrem všem pedantům na čistotu vítr z plachet. Je si totiž jistá, že čím víc má člověk v práci ztížené podmínky (všichni víme, jaké to je, hledat pero v hromadě papírů), tím víc ho to nutí k originalitě. Tudíž konec zažitých stereotypů! Jen to s tím návodem na kreativitu zase nepřehnat. Takový letitý box s obědem pod stolem v kanceláři způsobí spíš smrad než nevšední myšlenky.

A jak jsi na tom s pořádkem a jeho dodržováním ty? Lépe ti to myslí, když má každá věc své místo, nebo s tím takové cavyky neděláš? Bacha na to, i taková maličkost, jako je odhozená použitá žvýkačka, může roztočit kolotoč nebezpečných událostí. Mrkni na video. Smolaři tam šlo skoro o život!

Jsi milovnicí pořádku a z celého toho jsi tak trochu zděšená? Klíííd. My si taky potrpíme spíš na uklizený pracovní stůl a na co ještě víc, to jsou různé organizery a přihrádky. Hlavně, když jsou hezky barevné. Našli jsme pro tebe super návod na jeden takový, který si můžeš vyrobit ty sama. Nebude tě to stát skoro nic a budeš z něj určitě nadšená. Mrkni do galerie

Foto: shutterstock.com, modpodgerocksblog.com

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
06. 02. 2016 reninan OMG :D (reakcí: 1)
13. 01. 2016 aknela11 nejsem (reakcí: 1)
13. 01. 2016 Ďobina U vás dobrý ? (reakcí: 1)
11. 01. 2016 soffie přesně (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Ideální pro jemné vlasy...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 27. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

27. 03. 2017 Horoskop Blíženec

Pokud tě trápí zdravotní problémy, zajdi pro jistotu k lékaři. Může jít o banalitu, ale také o vážný problém, který j... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist