Femina.cz » Magazín » Bydlení » Perete deky? Riskujete zdraví!

Perete deky? Riskujete zdraví!

Perete deky? Riskujete zdraví!

Magazín: Bydlení | Komerční prezentace | vydáno 23. 02. 2015

Pravidelně perete povlečení, ale ruku na srdce - co polštáře a přikrývky? Víte, kdy a jak své lůžkoviny čistit? Poradíme vám zásady správné péče a prozradíme, co všechno riskujete, když péči zanedbáváte. Budete překvapena…

Kdy je pračka nepřítel?

Patříte-li mezi příznivce přírodních materiálů, jistě vám nemusíme představovat peří, jakožto tradiční náplň lůžkovin. Peří má vynikající tepelně-izolační vlastnosti, je lehké a má dlouhou životnost.  

Aby však péřové výrobky co nejlépe a nejdéle plnily svou funkci, musíme se o ně správně starat. Praní v klasické pračce však není vhodné, protože:

 • část odpadu zůstane uvnitř sypku (povlaku),
 • mohou povolit švy a hrozí roztržení sypku,
 • přirozená mastnota peří může obarvit sypek, 
 • nemůžeme posoudit stav peří.

Není-li peří řádně vysušeno, může „cuckovatět“ nebo dokonce zapáchat. Dalším nebezpečím je vznik plísní, o kterých ani nemusíte vědět. Spánek v takovém prostředí představuje pro zdraví závažná rizika. Jak tedy správně čistit péřové polštáře a přikrývky?

Renovace lůžkovin

Peří má svá specifika, která je při čištění nutné zohlednit. Vhodný způsob čištění péřových dek a polštářů představuje renovace, kdy je povlak výrobku rozpárán a peří vyčištěno ve speciálních strojích. Peří je zároveň provzdušněno, aby získalo objem. Po vyčištění je následně zašito do nového sypku. Kde se renovace provádí? 

Není čištění jako čištění

Renovace péřových výrobků běžně nabízejí čistírny peří. Kritériem výběru čistírny by neměla být rychlost, ale kvalita služby. Vždy se proto zajímejte především o způsob čištění peří. Existují 3 rozdílné technologie čištění peří - tzv. mokrá cesta, čištění parou, suchá cesta. Výběr technologie by měl být vždy přizpůsoben aktuálnímu stavu konkrétního peří. Záleží především na míře znečištění, opotřebení a prašnosti peří. V čem se však jednotlivé čistírny liší?

Jak vybrat dobrou čistírnu peří

Při výběru čistírny peří buďte obezřetná, neboť většina firem používá pouze jednu technologii čištění univerzálně pro veškeré peří. Jedinou českou firmou, která disponuje všemi dostupnými technologiemi a volí tak nejvhodnější způsob čištění individuálně pro každou zakázku, je firma Peří Mareš. Ačkoliv se jedná o největší firmu svého druhu v ČR, ke každé zakázce přistupují s maximální pečlivostí. Výrobek určený k renovaci nejprve rozpárají, posoudí aktuální stav konkrétního peří a zvolí optimální způsob čištění - účinný a zároveň šetrný vůči peří. Vyčištěné peří je následně zašito do nového sypku. Zkušené švadleny vám ušijí klasické i atypické rozměry dek a polštářů.

Veškeré látky nabízené firmou Peří Mareš jsou 100% bavlněné a atestované na nepropustnost peří. Vybrat si můžete v látkovém vzorníku z mnoha barevných provedení přímo v místě sjednání objednávky.  

Jak často čistit?

Péřové přikrývky je vhodné renovovat po 3-6 letech, polštáře každé 2-3 roky. Kdy jste naposledy čistila peří vy? Spojte příjemné s užitečným. Pokud si nyní necháte ve firmě Peří Mareš zrenovovat starý nebo koupíte nový péřový výrobek, můžete vyhrát dovolenou dle vlastního výběru! Více o soutěži zde.

Kde naleznete nejbližší kvalitní čistírnu peří?

Čistírna Peří Mareš nabízí kvalitní technické zázemí, přívětivé ceny a skvělou dostupnost. V celé ČR má 560 poboček, které fungují jako sběrná a výdejní místa. Nejbližší pobočku ve vašem okolí naleznete zde

Chcete vědět více o renovaci starých nebo zvažujete koupi nových péřových výrobků? 

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
24. 02. 2015 lucik21 ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Ideální pro jemné vlasy...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 27. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

28. 03. 2017 Horoskop Panna

Ukaž, že máš také smysl pro humor a přichystej pro děti i partnera nečekané překvapení. Můžeš naplánovat společnou hr... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Jsi postavená před důležitou konfrontaci, do života ti přichází starší žena, která se nebojí nahlas říct svoji pravdu. Nepřemýšlí nad tím, jestli někoho zraní a bez ob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist