Femina.cz » Magazín » Bydlení » Osvětlení v bytě

Osvětlení v bytě

Osvětlení v bytě

Magazín: Bydlení | autor: Renata Petříčková | vydáno 18. 04. 2008

Vybrat to pravé světlo není až tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát.


Hezký a útulný byt je příjemným místem, po kterém snad každý touží. A možná si také uvědomujete, že osvětlení je takovou třešničkou na dortu, která udělá i večery příjemné.

Vybrat to pravé světlo není až tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. A to zejména proto, že módní trendy a následně i nabídka obchodů je tak trochu všelijaká a nabízí i to, co může být velmi líbivé v obchodě, ale doma absolutně selže.

Pozor na bodovky!


Pokud se rozhodujete, že k centrálnímu osvětlení místnosti využijete módní bodová světla, rychle tuto myšlenku zavrhněte. Zvláště, když chcete osvětlit místnost, kde pobýváte delší dobu, tedy například obývací pokoj nebo dětský pokoj. Naopak jako centrální světlo se celkem hodí do ložnice, kde můžete body namířit na skříně či šatník, prostě tam, kam chodíte jen krátkodobě „za užitkem“.

Nevýhody bodového osvětlení jsou totiž velmi citelné. Světlo je to intenzivní, ale konkrétně cílené, takže vznikají ostré stíny a nepříjemné přechody. To namáhá oči, navíc viditelné žárovky i oslňují. Bolavé oči, bolesti hlavy či nervozita, to vše může být důsledek pobývání v místnostech osvětlenými pouze bodovými světly. Navíc mají velkou spotřebu energie a hodně energie spotřebují na teplo, i když ne všechny. Existují i žárovky pro bodovky s nižší spotřebou, to však nijak neminimalizuje ostatní zmíněné nedostatky.

Kam tedy s bodovkami? Hodí se výborně jako doplňkové osvětlení, pro zvýraznění určitých částí v místnosti, obrazů, uměleckých děl, květin nebo do koupelen k osvětlení zrcadel. Výhodou bývá také jejich vysoká trvanlivost, žárovky jen tak neprasknou.

Skryté zářivky a dobrý výkon


V obchodě se tedy porozhlédněte po stropních svítidlech, která mají nejlépe opálový, skleněný či plastový kryt, který zcela skryje žárovku či zářivku tak, aby se vám vůbec nedostala do zorného pole. Lustry, ze kterých vykukují žárovičky možná vypadají hezky ve změti ostatních lustrů a možná připomínají pestrý vánoční stromeček, ale doma vás bude takové svítidlo oslňovat a nejspíš brzy i rozčilovat. Pokud máte místnost velkou, zvažte i pořízení několika stropních svítidel, to však vyžaduje zásah do elektroinstalace.

Další doplňková svítidla


Na ta nezapomeňte, ta se vždycky hodí. Stojací lampa ke čtení, orientační slabší svítidlo někde u dveří či doplňkové nástěnné svítidlo.  Pokud nově zařizujete celou místnost, popřemýšlejte i o stmívačích, které šetří energii. Ovšem tu platí, že kvalitní je dražší, takže investice do dobrého osvětlení se opravdu vyplatí.

Další články z rubriky

Komentáře (12)

Datum Autor Nadpis
01. 07. 2013 Jolana Sicilská Světla (reakcí: 0)
03. 10. 2011 mistrix světla (reakcí: 0)
10. 09. 2011 helenadon osvětlení (reakcí: 0)
10. 07. 2011 zelinka1 + (reakcí: 0)
03. 07. 2011 Lafik Světla (reakcí: 0)
01. 07. 2011 jijina + (reakcí: 0)
29. 06. 2011 xxkarelxx kk (reakcí: 0)
24. 06. 2011 hela Rada (reakcí: 0)
25. 05. 2011 sade žárovky jako bodovky (reakcí: 0)
21. 03. 2011 puntik fotka (reakcí: 0)
15. 03. 2011 christine123 lapm (reakcí: 0)
12. 03. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Astor Omlazující korektor 3v1 Lift Me Up

Astor Omlazující korektor 3v1 Lift Me Up

Stroj času pro vaši pleť!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 02. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

04. 12. 2016 Horoskop Střelec

Dnes se ti nebude chtít vůbec nic. Nevadí, do ničeho se nenuť. Dělej jen věci, které tě baví, nebo zajdi načerpat ene... Celý horoskop

Karta dne

Dva poháry
Máš před sebou nádherný den naplněný radostí a láskou. Přestože jsi sama, budeš velmi intenzivně řešit vztahy kolem sebe a také své srdíčko. Jestli toužíš po lásce, má...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Šikana, zlozvyky i rozchody aneb Nový týd...

No, podle nadpisu to nevypadá na moc veselý první adventní týden na Femině, ale rozhodně se nemusíš bát. Zas tak drsn...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist