Femina.cz » Magazín » Bydlení » Nenápadní spolubydlící – způsobují alergie a ničí potraviny

Nenápadní spolubydlící – způsobují alergie a ničí potraviny

Nenápadní spolubydlící – způsobují alergie a ničí potraviny

Magazín: Bydlení | autor: Hana Dragounová | vydáno 16. 05. 2014

Prakticky v každé domácnosti žijí kromě lidí a zvířecích mazlíčků ještě další tvorové, o kterých ani nemusíme vědět. Přitom s námi spí v posteli, sdílí s námi šatní skříně, kuchyňskou linku nebo koupelnu. S kým bydlíte vy?

Kdo s námi spí v posteli

I když máte doma téměř sterilní čistotu, můžete si být jisté, že v posteli roztoče najdete. Živí se plísněmi, mikroorganismy a kožními šupinkami lidí. Množství šupinek, které člověk ztratí za jeden den, uživí až 1 milion roztočů. Přítomnost roztočů způsobuje alergie, ale některé druhy mohou člověka dokonce i napadat a vyvolat silně svědící vyrážky. Například zákožka svrabová, která způsobuje svrab, se vám během několika minut zavrtá pod kůži.

Kuchyň, to je ráj

Do kuchyně si různé potvůrky nejčastěji přineseme s nákupem. Velmi častým přenašečem bývá mouka, ovesné vločky, oříšky nebo třeba sušené ovoce a sýry. Někteří potravinoví škůdci jsou tak drobní, že si jich pouhým okem ani nevšimnete. Velikost roztoče moučného nepřesahuje 0,6 mm, přitom může přenášet různé bakterie, způsobovat alergie nebo dokonce být mezihostitelem tasemnice. 

Oproti tomu broučka červotouse špízního jen tak nepřehlédnete. Díky tmavě hnědé barvě jde v potravinách dobře vidět. Červotous nepředstavuje zdravotní riziko, ale jeho larvy dokážou znehodnotit velké množství potravin. Stejnou škodu napáchá i zavíječ paprikový, lidově zvaný „potravinový mol“. Jakmile ho doma uvidíte, je většinou už pozdě. Nezbývá než prohledat celou kuchyň a najít kontaminovanou potravinu. Poznáte ji snadno podle malých housenek nebo pavučinek, které po sobě zanechávají. Pak už jen několik týdnů zabíjíte housenky, které se vám rozlezou po celém bytě.

Rybenky neškodí, spíš naopak

Vlhké místnosti, jakými jsou třeba koupelna nebo záchod, jsou nejčastěji bydlištěm rybenek. Jako jedněch z mála domácích potvůrek se jich nemusíme za každou cenu hned zbavovat. Jejich potravou jsou mikroorganismy, takže nám vlastně pomáhají domácnost čistit. Podobně pomáhají také pavouci, kteří do svých sítí lapají drobný hmyz. Na rozdíl od rybenek nám ale komplikují život svými pavučinami.

Neuvěřitelné! Co o vás prozradí oblíbená káva?

Neuvěřitelné! Co o vás prozradí oblíbená káva?

Capuccino, latte macchiato, černá káva bez cukru a mléka. Kolik lidí, tolik chutí! A tolik osobno...

Ve skříních a šatnách

Moli jsou postrachem nejen všech svetrů, ale všech věcí z pravé vlny, kůže a peří. Proti molům poměrně spolehlivě zabírá levandule zavěšená ve skříni. Své oblečení můžete také uložit do vakuovacích pytlů. Ty ho ochrání nejen před moly a dalšími škůdci, ale také před vlhkostí, prachem a plísněmi.

Mravence a pisivky najdete kdekoliv

Zavléct si domů mravence faraony je velmi snadné. Stačí, když vám někde vlezou do tašky. Doma vám pak založí mraveniště prakticky kdekoliv – ve zdi, pod kachličkami, v květináči nebo třeba v tiskárně u počítače. Kromě toho, že vám mohou znehodnotit potraviny, znamenají i riziko zdravotní. Na svém těle totiž často přenášejí původce různých nákaz.

Stejně jako mravence můžete najít kdekoliv v domě také pisivky. Tento nepříliš známý škůdce dosahuje délky kolem jednoho milimetru a je téměř průhledný. Pisivky vyvolávají silné alergické reakce a způsobují astma. Živí se plísněmi, ale také třeba škroby. Proto se často vyskytují na stěnách, v knihovnách, šatnách, ale mohou vám kontaminovat i mouku a jiné potraviny. Pisivky milují vlhké domy, takže pokud je doma objevíte, začněte větrat. Choulostivé pisivky doslova nesnášejí průvan.

A co švábi a štěnice?

Asi nejznámějšími domácími škůdci jsou švábi a štěnice. Zatímco štěnice už v našich domácnostech moc často nenajdeme, některým druhům švábů se u nás daří dobře. Nejrozšířenější je rus domácí a boj s ním je dost vyčerpávající. Rusové totiž plachtí, skáčou a dokonce i šplhají po hladkém povrchu. Kromě toho, že přenášejí plísně, mohou způsobovat nebezpečné nákazy a alergie.

S jakými škůdci doma bojujete vy? Máte svůj tip, jak se jich zbavit?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
18. 05. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
17. 05. 2014 pepina . (reakcí: 0)
16. 05. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)
16. 05. 2014 glady .. (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Mary Kay® Odličovač očí 110ml

Mary Kay® Odličovač očí 110ml

Jemně odstraňuje oční líčení včetně voděodolné řasenky, aniž by poškozoval citlivou pokožku v oblasti očí.

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 24. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

24. 10. 2016 Horoskop Blíženec

Nečekané pozvání od kolegy na oběd tě zaskočí, ale rohodneš se ho přijmout. Dej si pozor, rozhodně mu nejde o přátels... Celý horoskop

Karta dne

Smrt
Cokoliv tě trápí, máš velkou příležitost jednou provždy smést ze stolu, na nic již nečekej a začni jednat. Pusť se do odstraňování všech překážek, které ti stojí v ces...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist