Femina.cz » Magazín » Bydlení » Na skvrny podle našich babiček

Na skvrny podle našich babiček

Na skvrny podle našich babiček

Magazín: Bydlení | autor: Petra Martišková | vydáno 11. 01. 2012

Máte doma čtyřnohého mazlíčka? Ozývá se u vás doma dětský halas a smích? Pořádáte čas od času večírek pro přátele? Pak docela jistě víte, jak vás může potrápit jedna jediná skvrna, která ne a ne pustit z oblíbeného oděvu vašeho drobka, nebo z nedávno koupené sedačky. Než se však rozhodnete pro radikální řešení, vezměte na pomoc recepty našich babiček…

Vyhodit flekatou mikinu, nebo koupit nový koberec se možná leckdy jeví jako to nejjednodušší řešení, ale nač se loučit s oblíbenými věcmi, když je možné je zachránit. Naše babičky měly totiž celou řadu prima receptů, které i vám v domácnosti pomohou. A nejde v žádném případě o prostředky finančně náročné, nebo plné chemie a desinfekce.

Jak na skvrny od…

vína – pokud máte v oblibě červeného víno, bude určitě dobře, budete-li mít ve špíži zásobu kuchyňské soli. Ta, pokud jí na skvrnu nasypete bezprostředně po vylití, vtáhne víno do sebe a vy pak jen místo vyčistíte pomocí klasického pracího prostředku nebo saponátu a houbičky. Pokud skvrna hned nepustí, zkuste na ni kápnout citronovou šťávu a nechat chvíli působit. Bílé víno zlikvidujete pomocí běžného čistícího přípravku.

vosku – ubrus zničený voskem ze svíčky není po Vánocích nic neobvyklého, ale jak zachránit sváteční prostírání? Jednoduše proberte dětem školní aktovky a vytáhněte ze sešitu piják. Ten pak přiložte na skvrnu a přejíždějte po něm žehličkou tak dlouho, dokud savý papír všechnu mastnotu nevysaje.

ovoce – na ovoce platí zase ovoce. Ideálním pomocníkem vám bude citron. Pokud nebudete úspěšní, pak vyzkoušejte skvrnu pokapat peroxidem vodíku, který běžně dostanete v lékárnách. Nechejte jej působit, dokud se postižené místo úplně nevybělí.

omastku nebo oleje – nejprve kuchyňským nožem seškrábněte všechny zbytky nečistot a savým papírem vysušte. Poté místo vyčistěte některým z přípravků na mastnotu, případně použijte prášek, který mastnotu vysaje. Pak už jej stačí pouze odstranit pomocí vysavače nebo vykartáčovat. Postup můžete opakovat několikrát za sebou.

krve – skvrny od krve je nutné vždy co nejrychleji namočit do studené vody, aby se nestačila vysrážet. Vyperte ji nejprve za pomocí kuchyňské soli a teprve poté použijte běžný prací prášek.

barvy – noční můra každé hospodyňky – barva na novém koberci. Pokud jde o vodou ředitelné barvy, pak nemusíte propadat panice, co nejrychleji je vyčistěte studenou vodou, případně vezměte na pomoc ocet. Na olejové barvy a laky pomůže obyčejný odlakovač na nehty.

hořčice – i u hořčice platí, čím rychleji se na ni vrhnete, tím lépe. Postižené místo pokapejte šťávou z citronu. Jestliže ho zrovna nemáte po ruce, použijte kyselinu citronovou. Zaschlé skvrny povolí za pomoci čistého lihu. Ve všech případech prádlo následně vyperte v běžném pracím prostředku.

čokoládyčokoláda nebo kakao pustí nejlépe pod studenou vodou, nepřidávejte k praní žádný prací prostředek, jinak se skvrny zaperou. Na hodně zašpiněná místa vyzkoušejte čpavek.

Pomocník do nepohody

Ideálním pomocníkem na nečistoty v domácnostech našich babiček byl vždycky ocet.  Na mnohých místech nahradí se stejnou úspěšností citron, ale také desinfekční prostředky. Pomůže vám v boji proti vodnímu kameni, do vysokého lesku vám rozzáří zašlé dlaždičky a obklady v koupelně, napomůže se zápachem v lednici i s nečistotami na sklokeramické desce. Můžete jej použít i na znečištěné tapety, koberce nebo sklo.

Připraveno ve spolupráci s Living.cz

Další články z rubriky

Komentáře (16)

Datum Autor Nadpis
26. 02. 2012 eluska123 . (reakcí: 0)
31. 01. 2012 grizlinka Užitečné (reakcí: 0)
25. 01. 2012 lulu25k Skvrny (reakcí: 0)
16. 01. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
14. 01. 2012 niccina článek (reakcí: 0)
13. 01. 2012 nikina - (reakcí: 0)
13. 01. 2012 pepina . (reakcí: 1)
12. 01. 2012 manislava rady babiček (reakcí: 2)
12. 01. 2012 Mishka7 :) (reakcí: 1)
12. 01. 2012 mistrix ... (reakcí: 0)
12. 01. 2012 wrazedkyne vosk (reakcí: 1)
12. 01. 2012 Werushka7 Tak to je parádní (reakcí: 0)
12. 01. 2012 helenadon rady (reakcí: 1)
12. 01. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
12. 01. 2012 doublefantasy sůl na víno?? (reakcí: 2)
12. 01. 2012 Daniela76 Skvrny (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

24. 03. 2017 Horoskop Střelec

Šéf ti dnes svěří úkol, který však bude vyžadovat tvé plné nasazení a dost hodin práce přesčas. Jestli se rozmýšlíš, ... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist