Femina.cz » Magazín » Bydlení » Koberec – lapač prachu nebo čistička vzduchu?

Koberec – lapač prachu nebo čistička vzduchu?

Koberec – lapač prachu nebo čistička vzduchu?

Magazín: Bydlení | Komerční prezentace | vydáno 09. 03. 2015

Pokud řešíte kvalitu a čistotu vzduchu ve vašem domově či dokonce bydlíte s alergikem, následující text patří právě vám. Do nedávné doby se proti kobercům pokrývajícím celou podlahu značně brojilo a tvrdilo se, že slouží jako líheň roztočů a zdroj kontaminace ovzduší. Závěry německého zkušebního ústavu však tvrdí pravý opak.

Často převládá názor, že koberce jsou líheň roztočů a zdroj alergenů. Pevné hladké podlahy, jako lino či parkety jsou snazší na údržbu, omyvatelné a tedy i hygieničtější. Opravdu? Německý zkušební ústav Aachen Forschungsinstitut e.V., který se na tuto problematiku specializuje, definitivně nepodložené mýty o výskytu roztočů v kobercích vyvrátil. Ba právě naopak. Koberce zabraňují víření prachu ve vzduchu a udržují tak okolní atmosféru čistší než tvrdé podlahy.

Byť se to na první pohled nezdá jako úplná výhra – koberce ve svých vláknech pohlcují prach a nepustí jej na rozdíl od hladkých povrchů zpět do ovzduší. Specialisté ze společnosti KOBERCE BRENO tento fakt vysvětlují tím, že koberec vytvoří ze svých vláken trojrozměrnou síť, do které se jednotlivé prachové částice zachytí. Pohlcené částice prachu se tak nedostanou do okolí zpět běžným prouděním vzduchu v místnosti ani pohybem po koberci. Z této sítě je dostaneme až vysátím. Jediné tedy, co je potřeba dodržovat je pravidelně koberce vysávat. 

Oproti tomu na tvrdé podlaze prachové částice volně leží a každým pohybem je znovu rozvíříme. Částice prachu spolu s alergeny se tak dostávají opět do vzduchu a my je vdechujeme. Pokud nejste zrovna fanynkou denního vytírání, je koberec jasnou volbou.

Při pečlivé údržbě jsou tedy běhouny daleko zdravější než holá parketová podlaha. Až dvojnásobně totiž snižují koncentraci jemného prachu, jenž poletuje v ovzduší obytných místností. Další plusový bod získávají celoplošné koberce za tepelnou izolaci. Pokud si doma položíte koberec, můžete termostat nastavit o jeden až dva stupně níže. Kromě toho, že se zcela vyvarujete chůzi po studené podlaze, šetříte díky koberci i náklady za topení. 

Kam za odbornou radou a jedním z největších výběrů koberců? Pro osobní návštěvu si vyberte jednu z 52 prodejen KOBERCE BRENO. Navštivte ji, ověřte rozsah sortimentu, porovnejte ceny a služby, chtějte odborné rady a informace – vyzkoušejte si profesionalitu a ochotu pracovníků.

Další články z rubriky

Komentáře (10)

Datum Autor Nadpis
15. 07. 2016 Konvalinka - (reakcí: 1)
13. 06. 2016 andrea_cerna . (reakcí: 0)
17. 05. 2016 Zdeňka Naše koberce (reakcí: 0)
01. 10. 2015 Koberec – lapač prachu nebo čistička vzduchu? Titulek článku absolutně neodpovídá tématu článku! (reakcí: 0)
27. 04. 2015 Bobina1 - (reakcí: 0)
22. 03. 2015 Klára Ručně tkaný koberec (reakcí: 0)
10. 03. 2015 AlexandraAlexis ... (reakcí: 0)
10. 03. 2015 lucik21 ... (reakcí: 0)
09. 03. 2015 pepina . (reakcí: 0)
09. 03. 2015 IVANKA294 ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Chanel Multifunkční pečující řasenka Dimensions de Chanel

Chanel Multifunkční pečující řasenka Dimensions de Chanel

Prodlužuje, tvaruje, zhušťuje!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 07. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

07. 12. 2016 Horoskop Blíženec

Snažíš se s partnerem marně o miminko a už pomalu ztrácíš naději? Pak dnes si určitě naplánuj romantický večer. Mohlo... Celý horoskop

Karta dne

Ďábel
Dnes raději odlož důležitá rozhodnutí stranou, zejména pokud jde o vztahy a finanční záležitosti. Mohla bys přijít nejen o značnou finanční sumu, hrozí ti také ztráta ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist