Femina.cz » Magazín » Bydlení » Koberec – lapač prachu nebo čistička vzduchu?

Koberec – lapač prachu nebo čistička vzduchu?

Koberec – lapač prachu nebo čistička vzduchu?

Magazín: Bydlení | Komerční prezentace | vydáno 09. 03. 2015

Pokud řešíte kvalitu a čistotu vzduchu ve vašem domově či dokonce bydlíte s alergikem, následující text patří právě vám. Do nedávné doby se proti kobercům pokrývajícím celou podlahu značně brojilo a tvrdilo se, že slouží jako líheň roztočů a zdroj kontaminace ovzduší. Závěry německého zkušebního ústavu však tvrdí pravý opak.

Často převládá názor, že koberce jsou líheň roztočů a zdroj alergenů. Pevné hladké podlahy, jako lino či parkety jsou snazší na údržbu, omyvatelné a tedy i hygieničtější. Opravdu? Německý zkušební ústav Aachen Forschungsinstitut e.V., který se na tuto problematiku specializuje, definitivně nepodložené mýty o výskytu roztočů v kobercích vyvrátil. Ba právě naopak. Koberce zabraňují víření prachu ve vzduchu a udržují tak okolní atmosféru čistší než tvrdé podlahy.

Byť se to na první pohled nezdá jako úplná výhra – koberce ve svých vláknech pohlcují prach a nepustí jej na rozdíl od hladkých povrchů zpět do ovzduší. Specialisté ze společnosti KOBERCE BRENO tento fakt vysvětlují tím, že koberec vytvoří ze svých vláken trojrozměrnou síť, do které se jednotlivé prachové částice zachytí. Pohlcené částice prachu se tak nedostanou do okolí zpět běžným prouděním vzduchu v místnosti ani pohybem po koberci. Z této sítě je dostaneme až vysátím. Jediné tedy, co je potřeba dodržovat je pravidelně koberce vysávat. 

Oproti tomu na tvrdé podlaze prachové částice volně leží a každým pohybem je znovu rozvíříme. Částice prachu spolu s alergeny se tak dostávají opět do vzduchu a my je vdechujeme. Pokud nejste zrovna fanynkou denního vytírání, je koberec jasnou volbou.

Při pečlivé údržbě jsou tedy běhouny daleko zdravější než holá parketová podlaha. Až dvojnásobně totiž snižují koncentraci jemného prachu, jenž poletuje v ovzduší obytných místností. Další plusový bod získávají celoplošné koberce za tepelnou izolaci. Pokud si doma položíte koberec, můžete termostat nastavit o jeden až dva stupně níže. Kromě toho, že se zcela vyvarujete chůzi po studené podlaze, šetříte díky koberci i náklady za topení. 

Kam za odbornou radou a jedním z největších výběrů koberců? Pro osobní návštěvu si vyberte jednu z 52 prodejen KOBERCE BRENO. Navštivte ji, ověřte rozsah sortimentu, porovnejte ceny a služby, chtějte odborné rady a informace – vyzkoušejte si profesionalitu a ochotu pracovníků.

Další články z rubriky

Komentáře (10)

Datum Autor Nadpis
15. 07. 2016 Konvalinka - (reakcí: 1)
13. 06. 2016 andrea_cerna . (reakcí: 0)
17. 05. 2016 Zdeňka Naše koberce (reakcí: 0)
01. 10. 2015 Koberec – lapač prachu nebo čistička vzduchu? Titulek článku absolutně neodpovídá tématu článku! (reakcí: 0)
27. 04. 2015 Bobina1 - (reakcí: 0)
22. 03. 2015 Klára Ručně tkaný koberec (reakcí: 0)
10. 03. 2015 AlexandraAlexis ... (reakcí: 0)
10. 03. 2015 lucik21 ... (reakcí: 0)
09. 03. 2015 pepina . (reakcí: 0)
09. 03. 2015 IVANKA294 ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Pro pocit úžasné hebkosti a měkkosti...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 20. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

21. 01. 2017 Horoskop Štír

Pokud přemýšlíš o koupi domu, nebo bytu a hypotéce, pak máš nejlepší čas pro jednání s úřady i realitní společností. ... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Do tvého života vstoupí zcela nový prožitek v podobě lásky, citů a radosti. Přináší ti ho mladší žena, dcera nebo nová kamarádka, která ti velmi příjemně obohatí tvůj ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist