Femina.cz » Magazín » Bydlení » Feng Shui ve vaší kuchyni

Feng Shui ve vaší kuchyni

Feng Shui ve vaší kuchyni

Magazín: Bydlení | autor: Lucie Sýkorová | vydáno 01. 02. 2011

Stejně tak, jako je tomu v naší kultuře, tak i v té čínské je kuchyň považována za privilegovanou místnost. To je dostatečný důvod k tomu, věnovat této místnosti pozornost především už při jejím samotném zařizování.

Pozitivní prostředí
Prvním pravidlem při zařizování kuchyně je její umístění v rámci domu nebo bytu. Nejvhodnější by bylo, pokud to situace dovoluje, aby byla co nejdále od hlavního vchodu. V kuchyni je důležité vytvořit prostředí, které vám bude přitahovat pozitivní "čchi" (uklizené nádobí, čistá pracovní deska i  podlaha, dostatek světla a světlé barvy). Není vhodné mít kuchyňské dveře umístěné proti dveřím do ložnice - výpary se dostávají do místnosti a ruší spánek. Pokud máte dveře proti sobě, zvažte jejich přemístění. V případě, že to není možné, mějte bránu do své ložnice vždy zavřenou.

Z okna kuchyně bychom se měli dívat na jih nebo na východ, a varné centrum a sporák by měly být otočeny tak, aby člověk při vaření viděl na vchodové dveře, aniž by se musel otáčet.  To nejen kvůli dokonalému přehledu o pohybu členů rodiny, ale také to symbolizuje, že očekáváte příchod nových energií a jste jim otevřeni. Při zařizování kuchyně třeba myslet i na to, že je to místnost, kde se setkávají dva nejsilnější živly, a to voda a oheň. Jakékoliv spotřebiče nebo kusy nábytku, které tyto živly využívají je třeba oddělit jiným kusem nábytku, nebo je od sebe rozestavět co možná nejdále. Sporák sousedící s dřezem, či ledničkou se stává špatným energetickým centrem, proto je dobré tyto části kuchyně situovat tak, aby se vzájemně nedotýkaly.

Barvy a vůně
Přísun dobré energie můžete podpořit i malbou na stěnách. Například bílá barva je symbolem kýžené čistoty, je vhodné ji propojit například s kovem.

Je vhodné použít jemné pastelové barvy, které v sobě skrývají harmonii. Jakýkoliv červený (symbol ohně) nebo modrý (symbol vody) doplněk pomáhá jednomu ze živlů a podporuje jeho dominantní postavení. Jelikož v učení Feng Shui jde o vyváženost harmonie, je dobré dbát na to, aby byly „voda“ a „oheň“ v naprosté rovnováze. Veškeré doplňky, zařízení, nábytek i květiny by tedy měly být laděny tak, aby nedošlo k disharmonickému narušení toku energií.

K příznivě plynoucím energiím „qi“ velkou měrou přispívají květiny. Rostliny v květináčích jsou rozhodně vhodnější než ty řezané a dokonce vysílají i pozitivní energii, která chybí květům sušeným. Nejlépe  je umístit květiny do rohů kuchyně tak, aby interiér opticky zakulatily.

Vybavení
A ještě jeden tip na závěr. Udržujte hořáky vašeho sporáku v čistotě. Podpoříte tak finanční situaci a peníze k vám budou plynout častěji. Dvojnásobně zlepšit vaši finanční situaci můžete třeba tak, že přímo za hořáky umístěte zrcadlo nebo jiný lesklý povrch. Bez ohledu na to, jak je vaše kuchyň uspořádána, měla by být vždy čistá a vzdušná.

Tvar a umístění kuchyně
Kuchyň by měla mít rozhodně pravidelný tvar bez jakýchkoliv zákoutí tak, aby se negativní energie neměly nikde možnost ukrýt. Také je dobré, aby tato veledůležitá místnost byla dispozičně rovnoměrná s ostatními interiéry. Jedná-li se o kuchyň v rodinném domě, pak by měla být umístěna v přízemí. To proto, aby působení zemské energie proudilo do interiéru bez jakýchkoliv zábran.

Vhodné zařízení
Pravidlům Feng Shui podléhá i zařízení kuchyně, tím máme na mysli například i kuchyňské náčiní a spotřebiče. Třeba již zmiňovaný sporák –podle Feng Shui je lepší, je-li sporák plynový, než elektrický. Elektrické sporáky totiž ničí energii samotného jídla.  Hrnce a pánvičky by zase neměly být vyvěšeny na populárních drátěných programech, naopak mají být skryty před zraky majitelů i návštěv v nějaké skříňce. Kupodivu i sušené dekorace jako česnek nebo cibule Feng Shui  zavrhuje a stejně tak i odpadkový koš a nože. Vše ukryjte na místo, které těmto věcem náleží – šuplíky, skříňky, úložné systémy apod. Potom už se jen můžete oddávat harmonickému působení přírodních energií, které prostoupí celou vaši kuchyň i vás samotné.

Foto: berdhousegallery.com,messagenote.com

Připraveno ve spolupráci s living.cz

Další články z rubriky

Komentáře (20)

Datum Autor Nadpis
15. 06. 2013 Lenka Zápotocká Kuchyně a dveře (reakcí: 0)
26. 09. 2011 mistrix kuchyně (reakcí: 0)
01. 07. 2011 pegonela Ty (reakcí: 0)
01. 07. 2011 Lafik Kuchyně (reakcí: 0)
30. 06. 2011 xxkarelxx kk (reakcí: 0)
20. 06. 2011 akira kuchyně (reakcí: 0)
26. 04. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
05. 04. 2011 Danusee =)) (reakcí: 0)
26. 03. 2011 wrazedkyne krasa (reakcí: 0)
13. 03. 2011 chiappa krásné (reakcí: 1)
11. 03. 2011 evhu Feng Shui ve vaší kuchyni (reakcí: 0)
09. 03. 2011 Renna nádherný sen (reakcí: 0)
08. 03. 2011 Petrushka0 černá (reakcí: 0)
05. 03. 2011 hoooli *- (reakcí: 0)
02. 03. 2011 Hoja kuchyně (reakcí: 0)
28. 02. 2011 manislava souhlas (reakcí: 0)
28. 02. 2011 puntik moc (reakcí: 0)
23. 02. 2011 Gabra Nádhera (reakcí: 0)
23. 02. 2011 Gabra Nádhera (reakcí: 0)
23. 02. 2011 Seboosis Krása (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

30. 03. 2017 Horoskop Ryby

Dnes tě to bude táhnout do přírody. Udělej si příjemnou procházku, načerpáš sílu na další dny. Užívej si první sluneč... Celý horoskop

Karta dne

Císařovna
Jsi připravená na to, abys mohla výrazně zlepšit svůj dosavadní život, může se stát mnohem lepším a veselejším. Neboj se přijmout nabídku od své kamarádky či nadřízené...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist