Femina.cz » Magazín » Bydlení » Bydlení s atmosférou

Bydlení s atmosférou

Bydlení s atmosférou

Magazín: Bydlení | autor: redakce | vydáno 06. 05. 2008

Jak docílit toho, abychom se ve vlastním bytě dobře cítili? Jak dosáhnout té správné atmosféry a potažmo jak se zabydlet?

 

To všechno jsou otázky, na které je možné odpovědět různě a nebo také jen s použitím jednoho jediného slova. Tím slovem je „světlo“. Jak s ním zacházet? Níže najdete několik tipů.

Světlo je bezesporu jedním z nejúčinnějších nástrojů na tvorbu atmosféry a platí to pro světlo umělé, stejně jako pro světlo denní, které můžeme ovládat pomocí stínících materiálů.

Záclony, žaluzie, stínítka lamp, případně barevně tónované zdroje, tedy žárovky a nebo zářivky, dovedou více čí méně výrazně změnit naše vnímání prostoru. Tlumené osvětlení generuje atmosféru intimní, ostré světlo je spíše světlem orientačním, "pochozím" a nebo v kombinaci se zářivým efektem, např. díky skleněným třásním stínítek a lustrů, také světlem slavnostním. Bílé světlo, stejně jako bílá barva, nám připadá studené, syté barvy světla, zejména tóny červené, pak vnímáme jako emocionálně velmi aktivní. Světla svíček chápeme jako obraz romantiky, rudé světlo je možná vulgární či šantánové.

Dejte si práci s výběrem světel do vašeho bytu. Vyplatí se vám to.

Zde je několik tipů:


1. pořizujte takové lampy či lustry, jejichž zdroje (žárovky, zářivky) je možné ovládat pomocí stmívačů. Díky nim pak můžete vytvářet různé světelné atmosféry.

2. volte dvojí typ osvětlení. Jedno orientační, pevné, např. stropní svítidlo, tedy nejčastěji lustr, a druhé „náladové“, realizované nejlépe nějakou lampou typu stojací lampa, které jsou snadno manipulovatelné.

3. nepodceňujte estetickou kvalitu lustrů a lamp. Efekt hezké lampy podpořený efektem vydávaného světla je zajímavý a „dvakrát efektní“.

4. počítejte s odrazovou plochou. Znamená to, že když namíříte bílé světlo proti např. sytě modré stěně, zalije se místnost „modrým světlem“. Čím je povrch odrazové plochy hrubší, tím bude odrážené světlo jemnější a měkčí a naopak, hladká plocha odráží světlo ostře.

5. do místnosti se světlými zdmi je dobré volit barevně tónované světlo, např. pomocí stínítek, a do místnosti s barevně výraznými stěnami je lépe vybírat světla světlá, čistá a využívat efektu odrazové plochy.

 

Světlo - barvy a odrazové plochy jsou výrazným nástrojem na tvorbu atmosféry. Pomocí stmívačů lze interiér měnit podle libosti. Měněním intenzity nasvícení spár a přechodů se interiér doslova „zmenšuje“ (nižší intenzita) či „zvětšuje“ (větší intenzit

 

 

 

Do místnosti se stěnami v syté barvě stačí bílé světlo, které se odrazí a „obarví“ od stěn. Čím jasnější bude, tím budou i barvy světlejší.

 

 

 

 

Jednoduchý a možná i „studený“ interiér je možné upravit pomocí světel a odrazových ploch. Zkuste si jednu stenu udělat červeně nebo oranžově, zkrátka zvolte teplou sytou barvu, a pak si pohrajte s lamou, která má směrovatelný tok světla. Uvidíte změnu.

 

 

S efektem odrazu je dobré počítat při volbě světla – lampy a stejně tak při jejím umisťování. Silné bodové světlo namířené např. na hladkou plochu může vytvořit až nepříjemný zrcadlový efekt.

 

 

 

Nebojte se experimentovat s designem svítidel. Efekt se tím znásobí.

 

 

 

 

 

 

 

 

Living.cz

 

Další články z rubriky

Komentáře (8)

Datum Autor Nadpis
03. 10. 2011 mistrix ... (reakcí: 1)
10. 09. 2011 helenadon byt (reakcí: 0)
03. 07. 2011 Lafik :-) (reakcí: 0)
29. 06. 2011 xxkarelxx kk (reakcí: 0)
15. 03. 2011 christine123 ... (reakcí: 0)
12. 03. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
02. 03. 2011 puntik moc (reakcí: 0)
01. 03. 2011 Aine bydlení s atmosférou (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Mary Kay® Odličovač očí 110ml

Mary Kay® Odličovač očí 110ml

Jemně odstraňuje oční líčení včetně voděodolné řasenky, aniž by poškozoval citlivou pokožku v oblasti očí.

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 24. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

25. 10. 2016 Horoskop Štír

Zcela nečekaně se ve tvém životě objeví muž, který ti zamotá dokonale hlavu. Pokud jsi nezadaná, klidně mu podlehni, ... Celý horoskop

Karta dne

Sedm pohárů
Zpráva, která k tobě přichází, tě velmi nemile překvapí. Budeš postavena přes složité a náročné rozhodování. Nic neuspěchej, dopřej si dostatek času na odpověď a pořád...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist