Femina.cz » Magazín » Bydlení » Bydlení: „Ošuntělá“ elegance Shabby Chic

Bydlení: „Ošuntělá“ elegance Shabby Chic

Bydlení: „Ošuntělá“ elegance Shabby Chic

Magazín: Bydlení | autor: Adéla Rezková | vydáno 11. 03. 2011

Shabby Chick znamená umění kombinovat staré s novým, proměňovat předměty, které už dosloužily, ve znova užitečné a účelné a samozřejmě je zde i prostor pro uplatnění jemných linií a romantických motivů.

Odkud se vzal Shabby Chic
Název Shabby Chick, jehož českou variantou by mohlo být něco jako „ošuntělá“ elegance, vznikl v osmdesátých letech dvacátého století a jeho autorkou a zároveň velkou propagátorkou tohoto stylu je britská designérka Rachel Ashwell. Původní inspiraci čerpal Shabby Chic z bydlení na britských venkovských statcích. Znovuobjevení starého nábytku a tkanin pro potřeby moderního bydlení je pak dílem novodobých bohémů a umělců, kteří tuto formu „recyklace“ velmi zpopularizovali  a rozšířili i do vyšších pater společnosti.

Doslova boom zaznamenal Chabby Chic právě v osmdesátých letech minulého století ve vrstvách britské vyšší střední třídy a o desetiletí později i v kulturních metropolích na západním pobřeží Spojených států jako je Los Angeles nebo San Francisko. Ve stylu Shabby Chic najdeme prvky švédských ornamentálních maleb z osmnáctého století, dále některé motivy francouzských chateau nebo něco ze stylu prvních amerických přistěhovalců. V současné době čerpá Shabby Chic také inspiraci ve Středomoří, Toskánsku a Řecku.

Bleší trhy a dědictví po babičce
Samotná zakladatelka tohoto stylu zastává názor, že ty nejlepší a nejoriginálnější kousky si vás najdou samy, pokud tomu trochu pomůžete. Stačí prošmejdit pár vetešnictví nebo bleších trhů, případně zapátrat ve starých věcech po babičce. Pak vás ale čeká ještě náročný úkol: totiž elegantně zkombinovat starý nábytek s novým, dovybavit obytné prostory dalšími vhodnými doplňky, které můžete podle svého vkusu rozličně přetvářet v duchu Chabby Chic. Nezapomínejte však na patinu opotřebovanosti, velkou službu vám prokáže hrubé dřevo a tkaniny, použití lesklých materiálů nebo starobylé ornamentální dekory.Zvolte správné barvy
Pro Chabby Chic jsou typické jemné, převážně tlumené pastelové barvy. Mezi nejoblíbenější patří růžová, tyrkysová, bledě modrá, fialová a žlutá. V kombinaci s jemnými šedými, béžovými nebo smetanovými odstíny tvoří dokonalou Shabby Chic barevnou škálu. Tyto barevné kombinace lze ještě podpořit doplňky z lesklých materiálů jako jsou stříbrné vázy, křišťálové lustry a svítidla nebo polštáře pošité flitry. Jemnost a eleganci ve stylu Chabby Chic přinese do vašeho domu také kytice pivoněk, hortenzií nebo šeříků.

Chabby Chic materiály
Co se týče materiálů, tak v první řadě narazíte na ty zcela přírodní, které mohou být dále upravovány. Patří mezi ně například bílené dřevo nebo zubem času znatelně poznamenaná kůže a lněné plátno. K těmto materiálům se pak dále hodí třeba samet, hedvábí a bavlna.

Své místo vyhradil Shabby Chic i výsledkům ruční práce jako jsou pletené, paličkované a háčkované dekorace, ale i foukané sklo, porcelán a keramika. Důležitým prvkem se mohou stát i doplňky z papíru, například tapety s jemným květinovým motivem jsou tím pravým Chabby Chic materiálem.

Vzory a dekorace
Krátce řečeno – pokud má dekor svou historii a příběh, pak je to Chabby Chic. Dovoleno je vše, co neodporuje vašemu vkusu. Motivy kvítků a rostlinných šlahounů však nesmí chybět. Vhodné jsou i různé orientální, kašmírové nebo francouzské toile de jouy dekory, dále různé motivy rostlinné a přírodní a uplatnění najdou i vzory kárů, pruhů a puntíků, pokud jsou barevně stylově sladěny.A samozřejmě se nemusíte omezovat pouze na vnitřní prostory. Chabby Chic se skvěle hodí i pro tvorbu stylových zahradních zákoutí nebo si v tomto duchu můžete uspořádat posezení na terase. Tak co? Nemáte chuť vydat se na průzkum a obejít pár obchůdků se zbožím, které má svá nejlepší léta už údajně za sebou?

Podívejte se i na :

 

Připraveno ve spolupráci s living.cz

Foto: schoener-wohnen.de, shabbychic.com

Další články z rubriky

Komentáře (37)

Datum Autor Nadpis
05. 12. 2011 krockovapavla :( (reakcí: 0)
26. 09. 2011 mistrix ošuntělé (reakcí: 0)
05. 09. 2011 helenadon bydlení (reakcí: 0)
30. 06. 2011 Lafik ... (reakcí: 0)
21. 06. 2011 xxkotaskovaxx X (reakcí: 0)
06. 04. 2011 Danusee ... (reakcí: 0)
26. 03. 2011 inakub bydlenímOšumtělé (reakcí: 0)
25. 03. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
13. 03. 2011 Mirkasirka (reakcí: 2)
13. 03. 2011 bolcari shabby chic (reakcí: 0)
13. 03. 2011 chiappa hezké (reakcí: 0)
13. 03. 2011 Mistery styl (reakcí: 0)
13. 03. 2011 Anya Podle meho vkusu.... (reakcí: 1)
13. 03. 2011 DanaKou nádhera (reakcí: 0)
12. 03. 2011 hoooli - (reakcí: 0)
12. 03. 2011 Hann ... (reakcí: 0)
11. 03. 2011 marry159 Shabby Chic (reakcí: 0)
11. 03. 2011 Verka .. (reakcí: 0)
11. 03. 2011 Marie1945 .. (reakcí: 0)
11. 03. 2011 evhu Bydlení: „Ošuntělá“ elegance Shabby Chic (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

26. 03. 2017 Horoskop Vodnář

Máš chuť pustit se do něčeho nového? Není nic jednoduššího, než se přihlásit do nějakého kurzu nebo semináře. Nejen, ... Celý horoskop

Karta dne

Poslední soud
Velmi brzy již začne nová fáze tvého života, nyní stojíš na pomyslné křižovatce a musíš se rozhodnout, kterým směrem půjdeš. Neváhej, protože uvnitř svého nitra jsi ji...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist