Femina.cz » Magazín » Bydlení » Bydlení na venkově – co je třeba si rozmyslet?

Bydlení na venkově – co je třeba si rozmyslet?

Bydlení na venkově – co je třeba si rozmyslet?

Magazín: Bydlení | autor: Lenka Šimková | vydáno 13. 08. 2013

Také jste v těchto dnech zatoužila uniknout z rozpáleného města někam na vesnici? Nebo dokonce uvažujete o přestěhování? Nedivíme se, na venkově je krásně, ale není to vždy taková idylka, jak se může zdát…

Cesta z města
Vesnice samozřejmě nevypadají ve všech částech naší republiky stejně. Je rozdíl, jestli se vydáte někam na sever Čech, nebo třeba do jejich středu. Někdy vás může až překvapit, jaké odlišnosti mezi jednotlivými lokalitami existují. Pokud tedy přemýšlíte, že se přestěhujete dál od vašeho současného bydliště, nezapomeňte na to. Je krásné, zamilovat si malebný domek někde v jižních Čechách, ale než se tam nadšeně přemístíte, zjistěte si více i o okolí. Bude vám vyhovovat ráz krajiny, povaha místních lidí, folklor, čím se tam budete živit? To jsou jen základní otázky, které je třeba si položit. Obce v blízkosti Prahy jsou například zase úplně jiné. Možná se nakonec rozhodnete třeba jen pro koupi chalupy.

Nový, nebo starý?
Jestliže už máte jasno kam, je tu ještě jedna zásadní volba. Budete kupovat už starší dům, nebo si necháte postavit nový? Opomeňme teď finanční situaci, upřímně – výdaje za nákup a rekonstrukci starého domu se často vyšplhají na cenu novostavby, takže to také uvažte. Jde tu ale také o váš pocit. Chcete bydlet „po někom“, v domě, který má již nějakou historii, dispozice a případně i atmosféru? Někdo to tak má rád. Takové stavby mají své kouzlo. Další ale zase zvolí raději možnost vše ovlivnit od začátku. Hlavní je, abyste se cítila v novém domově dobře, dejte na intuici a neukvapujte se. Když se vám nebude něco zdát od začátku, většinou se to už nespraví. V případě, že si necháváte příbytek postavit, hlídejte si, ať je vše, jak si představujete.

Postelová typologie. Jste citilivka, nebo neřízená střela?

Postelová typologie. Jste citilivka, nebo neřízená střela?

Jste erotomanka, sex je pro vás nejen potěšením, ale i nutností? Anebo vás víc baví spojovat srdc...

Když si lidé vidí do oken
Teď k samotnému životu na vsi. Jaké má výhody a nevýhody? Pojďme se podívat na různé rozpory, které je dobré si uvědomit.

Získáte životní prostor, ale ztratíte anonymitu – jestliže máte už dost přelidněného města či vašeho paneláku, tak na vesnici si určitě pomůžete. Na druhou stranu částečně přijdete o soukromí, co se ve větší aglomeraci ztratí, zde většině obyvatel neunikne, ať už to jsou věci, kterými se rádi pochlubíte, či naopak.

Můžete žít ekologičtěji, ale bez dvou aut se někdy neobejdete – těšíte se na vlastní zahrádku, na to, jak bude váš život blíže k přírodě? Určitě ano a je to příjemné. Ale pozor, některé rodiny mívají na vsi minimálně dvě auta. Dopravní obslužnost bohužel nebývá všude snadná, a tak je potřeba vyřešit cesty do práce, do škol, na různé kroužky a podobně. Jestliže jste si do teď vystačila s hromadnou dopravou, tak tady to neplatí.

Naleznete hezké vztahy, ale i spoustu nedobrého – říká se, že lidé k sobě mají na vesnici blíže. Ano, ale blízkost může být i předmětem různých sporů, které zde přetrvávají mnohdy po celé generace. Vůči přistěhovalcům také mohou panovat určité předsudky, například se jim často říká „naplaveniny“. Ale vytváření dobrých vztahů máte čistě ve svých rukou, tak směle do toho.

článek

Zklidníte se, ale můžete některé vymoženosti postrádat – hektičnost městského prostředí vás na venkově nečeká, což je pro mnohé velmi důležité. Naopak ale můžete postrádat věci, které jste dříve považovala za samozřejmé – dostupnost služeb, kulturní vyžití či dlouho otevřené obchody. Jde ale o zvyk a nutnost plánování některých záležitostí více dopředu. 

Můžete se nudit, nebo naopak realizovat – co já si v tom zapadákově počnu? Možná vás tahle myšlenka také napadla. Je to opět na vašem rozhodnutí. Pokud budete postrádat více podnětů ze svého okolí, zapojte se, nebo vymýšlejte různé akce sama. Chybí vám možnost si jít večer zacvičit? Zkuste domluvit s místními nějaké sportovní aktivity, angažujte se při jejich zajištění a podobně. Založte občanské sdružení či spolek se zajímavou náplní. Kreativitě se meze nekladou.

Kde bydlíte vy, milé čtenářky? A jak se vám žije, měnila byste? 

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (9)

Datum Autor Nadpis
28. 04. 2014 Monika Srovnání - bydlení na vesnici/venkově (reakcí: 0)
28. 11. 2013 glady .. (reakcí: 0)
24. 09. 2013 martinnatr . (reakcí: 0)
25. 08. 2013 Bobina1 - (reakcí: 1)
14. 08. 2013 pepina . (reakcí: 0)
14. 08. 2013 lucik21 ... (reakcí: 1)
14. 08. 2013 temperature talíř (reakcí: 0)
13. 08. 2013 ladouch . (reakcí: 0)
13. 08. 2013 viki11 ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

27. 03. 2017 Horoskop Beran

Potkala jsi prima chlapa a máš pocit, že by to mohl být ten pravý? Ještě než se budeš vrhat do společného bydlení neb... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist