Femina.cz » Magazín » Bydlení » 5 rad jak ušetřit

5 rad jak ušetřit

5 rad jak ušetřit

Magazín: Bydlení | autor: Renata Petříčková | vydáno 01. 10. 2014

Trápí vás neustále hubnoucí peněženka? Přemýšlíte, kde ušetřit? Pravdou je, že jednou z největších položek, která nás zatěžuje, je jídlo. Poradíme vám, jak ušetřit nejen při nákupu jídla!

Nákup jídla je často pohromou, a tak logicky přemýšlíte, jestli je možné právě na této položte ušetřit a zahojit tak trochu domácí rozpočet. Jenže, jak lze šetřit na něčem, co k životu nutně potřebujeme? 

První řešení – snížit kvalitu

Možná vás to napadne jako úplně první. Prostě budete kupovat stejně jako předtím, ovšem budete vybírat ty nejlevnější varianty. Tedy místo másla nějaký směsný tuk, místo poctivého jogurtu za patnáct korun si vyberete jogurtový krém, zahuštěný škroby za pětikorunu. Nejlevnější těstoviny také stojí pár korun… no jde to, pokud vám nebude vadit, že se těstoviny rozvaří, máslo jaksi nebude mít tu pravou chuť a o jogurtu raději ani nemluvě. Nehledě na to, že dbáte-li trošku na kvalitu potravin a své zdraví, asi tohle řešení nebude to pravé. Ovšem je dobré si také uvědomit, že jsou mnohé potraviny, které ač patří mezi levnější, jsou kvalitní a chutné.

Druhé řešení - snížit množství

Snížit množství nakupovaných surovin, to je lepší varianta. Můžete začít vařit jednodušší jídla, nekupovat několikrát týdně maso, nahradit ho třeba levnějším sojovým, vařit více ze sezónní zeleniny, která je cenově přístupná po celý rok. 

Třetí řešení – psát si jídelníček

Může se to zdát obtěžující, ale kdo to zkusil, obyčejně tomuto přístupu přišel na chuť. Musíte však mít čas a chuť jednou za čas usednout ke stolu a přemýšlet o tom, co budete v následujícím týdnu vařit. Napíšete si jídelníček, jak chcete podrobný. Určitě si napište obědy a teplá jídla, svačinky a snídaně můžete vzít jen tak nějak orientačně. Překontrolujte ingredience a na nákupní lístek napište pouze ty, které budete potřebovat.

5 zákonů při výběru kabelky. Už nešlápnete vedle!

5 zákonů při výběru kabelky. Už nešlápnete vedle!

Kabelka. To není jenom módní doplněk! Je to svatyně všech žen po celém světě! A taky nedílná souč...

Čtvrté řešení – pamlsky ne

Nejjednodušším způsobem, jak snížit částku vydanou za nákupy, je nekupovat zbytečnosti. Nejvíc se na rozpočtu odrazí různé bonbonky, sušenky a chipsy a tyčinky. Kupujte je s rozmyslem. Zejména ve chvíli, kdy máte početnou rodinu se opravdu finančně vyplatí upéct sladký perník s rozinkami, než nakoupit horu sladkostí z obchodu.

Páté řešení – opravdu všechno potřebuji?

Pokud už opravdu nevíte kudy kam, zkuste se zamyslet jiným směrem. Opravdu všechno, co kupuji, potřebuji? Nechoďte nakupovat hladoví, snadno si tak přinesete přemíru dobrot například z oddělení lahůdek a opravdu v jeden den sníte rybí salát, lososovou pomazánku a ještě tři zavináče? Tyto lahůdky se brzy kazí a tak není radno je nechávat v lednici dlouho. A vy se pak můžete snadno přejídat jen proto, aby se to nezkazilo.
 
Také potřebujete kupovat balenou vodu? Dobře ji může nahradit mnohem levnější varianta a to voda z kohoutku, máte-li ji dobrou. Stejně tak jsou zbytečné sladké džusy, které můžete nahradit sirupy. 

Pozor na fígle obchodníků

Známé jsou zejména dva obchodnické fígle a na ty si dávejte pozor. V úrovni očí bývá zboží, které nepatří k nejlevnějším. Občas se vyplatí podívat se trošku k nohám, tam může být schováno zboží, které je levnější, ale osvědčené značky. Obchodník samozřejmě počítá s tím, že kupujete rychle a díváte se hlavně zhruba do metrové či metr a půl výšky regálů… A dívejte se na cenovky, které propočítávají cenu za jednotky. Někdy tak zjistíte, že to co je „v akci“ ve velkém balení se vlastně vůbec nevyplatí.
 
A jaké jsou vaše fígle na snížení výdajů?
 
Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
01. 10. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
01. 10. 2014 Brouček ... (reakcí: 0)
01. 10. 2014 glady ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Goldwell Lak na vlasy pro objem Stylesign Volume

Goldwell Lak na vlasy pro objem Stylesign Volume

Maximální fixace a dlouhotrvající objem!

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 09. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

09. 12. 2016 Horoskop Beran

Jen tak mezi řečí ve společnosti prohodíš vtipný slogan a zaslechne ho člověk z branže. Nabídne ti super práci. Bude ... Celý horoskop

Karta dne

Císař
Situace, kterou právě nyní řešíš, bude potřebovat logické myšlení, které je spíš vlastní mužům. Bylo by dobré, abys využila veškerou sílu a energii na dořešení a nebál...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Stojí za hřích

Bydlete lépe s Living.cz

TOPlist