Femina.cz » Magazín » Bydlení » 4 zásady čistého domova? Tohle lidé nezvládají!

4 zásady čistého domova? Tohle lidé nezvládají!

4 zásady čistého domova? Tohle lidé nezvládají!

Magazín: Bydlení | autor: Lucie Feiková | vydáno 24. 09. 2014

To, co se na pohled třpytí a leskne, nemusí být hygienicky čisté! Kolikrát zdání klame! I v té nejnablýskanější kuchyni, jako je ta vaše, se to bakteriemi jenom hemží! Co udělat proto, aby se jim u vás nežilo tak dobře?

Mnoho lidí dělá zbytečné chyby, které bakteriím velice ulehčují život. Možná mezi ně patříte, možná ne. Ověřte si, jestli máte kuchyň jako klícku! Dodržujete tato čtyři základní pravidla čistoty? 

1. Zásada čistých rukou 

U rukou to všechno začíná. Je nad slunce jasné, že po úpravě třeba syrového masa si je umyje každý. Ale děláte to i tehdy, než si z ledničky vytáhnete jablko nebo jiné ovoce a zeleninu? Chvíli před namazáním chleba s máslem? Pravděpodobně ne. A přitom časté umytí rukou je nejsnazší a hodně účinný způsob, jak zabránit rozšíření bakterií a dalších zárodků ve vašem domově! Takže umývat, umývat a zase jenom umývat! A nezapomeňte si před tím sundat všechny šperky, i pod nimi se toho může hodně skrývat! 

2. Zásada krájecích prkének 

Součástí každé správné kuchyně je pracovní plocha a prkénko na krájení. Je lepší plastové, nebo dřevěné? To je vlastně úplně jedno, ale v ideálním případě by každý měl mít prkénka aspoň dvě. Jedno na maso, druhé na opracování pečiva, ovoce a zeleniny. Důvod je jasný. 

Po krájení masa by se prkénko mělo vydrhnout octovým roztokem s horkou vodou. Po úpravě pečiva ho stačí jen oprášit a omýt jarem. V případě, že má prkénko nějaké závady, třeba praskliny a rýhy, raději se s ním rozlučte, i když ho máte rádi a bydlí s vámi od začátku. V rýhách a trhlinách se totiž schovává tolik bakterií, že by to nešlo ani spočítat! Fuj!

Celebrity, které to přehnaly s hubnutím. Anorexie jim zničila zdraví!

Celebrity, které to přehnaly s hubnutím. Anorexie jim zničila zdraví!

Být hvězdou první velikosti znamená také dostatečně dbát o své tělo. A dnešní kult je i pro celeb...

3. Zásada skladování potravin 

Po nedělním obědě a kachně „se šesti“ se uklízí hodně špatně. Dřez plný nádobí počká, stejně jako uskladnění nesnědeného jídla do chladu. No jo, jenže pokrm kteréhokoliv druhu ponechaný v teplotě nad 20 stupňů Celsia, a to víc než dvě hodiny, je přímo ideálním prostředím pro líhnutí všech možných mikroorganismů a „breberek“, které raději nechtějte poznat! Pokud nehodláte riskovat, hrnec se zbytkem oběda dejte do lednice ihned, jak jídlo vychladne. V létě a v zimě, kdy se topí, na to myslete dvojnásob!

4. Zásada kuchyňských houbiček 

Těžko uvěřit, co se skrývá pod povrchem takových pomocníků, jako jsou houbičky, hadříky a jiné utěrky. Ve vlhkém a teplém prostředí se žije bakteriím stejně dobře, jako nám lidem v luxusní vilové čtvrti! 

Hned jak houbičkou utřete kuchyňské plochy, roznesete zárodky těchto téměř neviditelných nepřátel všude možně. Takže co s tím? Nejlepší je každodenní dezinfikování. Není potřeba kupovat drahé prostředky, stačí houbičky ponořit na pár minut do vroucí vody, nebo na dvě minuty nechat povozit v mikrovlnce. I tak ale jejich život nelze prodloužit. Výměna je optimální po pár dnech používání. Děláte to taky tak? 

Jak vy udržujete čistý domov a bojujete s bakteriemi? Napište nám o tom do diskuze.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
25. 09. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
24. 09. 2014 krepelinda cistota (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Dove Antiperspirant sprej Original Deo

Dove Antiperspirant sprej Original Deo

Hydratuje a vyživuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 26. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

26. 10. 2016 Horoskop Vodnář

Dnes budeš přelétavá jako motýl. Chvíli budeš chtít pracovat, chvíli odpočívat, za chvíli si zase číst. Budeš dělat v... Celý horoskop

Karta dne

Pět pentaklu
Pocity, že se ti v životě nedaří, nebo že jsi nic nedokázala, v tobě probudí smutek a beznaděj. Sama velmi dobře víš, že takové myšlenky nejsou k ničemu, pouze tě odvá...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist