Femina.cz » Femina TV » Zábava » Hitchcock: Za každým géniem hledej ženu

Hitchcock: Za každým géniem hledej ženu

Femina TV: Zábava | autor: Aneta K. | vydáno 28. 02. 2013

Slavný Mistr napětí točí své mistrovské dílo, ale bez pomoci své manželky, by ho prý nikdy nedokončil. Pohledné povrchní retro nakukuje do zákulisí Psycha a do zákulisí jednoho manželství.

Stejně jako Lincoln, i nový film Hitchcock má zavádějící název. Tohle není životopis o slavném režisérovi. Jde jen o návštěvu v jeho životě na přelomu 50. a 60. let, zrovna v době, kdy po úspěšném romantickém thrilleru Na sever severozápadní linkou přemýšlel, co bude dělat dál. A rozhodl se natočit film o masovém vrahovi jménem Psycho.

My dneska už víme, že z Psycha se stal jeho ikonický film, nejen proto, že v něm hlavní hrdinku nechal odpravit už před půlkou  ve slavné scéně vraždy ve sprše. V roce 1959 tomuhle nápadu ale žádné hollywoodské studio nevěřilo a Hitch musel zastavit svůj vlastní dům, aby ho mohl točit. Jenže film Hitchcock vlastně není ani tolik o zákulisí natáčení jednoho z nejlepších snímků historie. Bohužel.

[[gallery]]

Scarlett Johansson nebo nenápadně skvělý hezoun James D´Arcy si tak dali zbytečnou práci v dokonalém napodobování gest svých hereckých přeobrazů, hvězd Psycha. Hraný režijní debut Brita Sachy Gervaise sice začíná a končí jako zábavná komedie o showbyznysu. Ale uprostřed se plouží tichá manželská krize mezi režisérem a jeho oddanou ženou Almou, jeho pomocnicí a rádkyní už od začátku kariéry.

Ještě že Almu hraje aspoň Helen Mirren a Hitche Anthony Hopkins, namaskovaný na Oscara nominovanými maskéry do podoby slavného tloušťka, celkem věrně, ač se nedivím, že někomu připadá, jako by měl herec na sobě„tlustý oblek“. Ani toto obsazení ale nezakryje, že většinu filmu se vlastně zas tak moc neděje. Alma se schází s jedním fešáckým pisálkem, Hitch uraženě zpovzdálí žárlí, ale k velkým dramatům nedojde, nic převratného ze soukromí se nedozvíme.

Ze dvou loňských hitchcockovských filmů je tak zajímavější ten, co vznikl pro televizi. The Girl dějově přímo navazuje na Hitchcocka a pojednává o tom, jak se režisér při natáčení dalšího svého filmu, Ptáků, posedle zamiloval do další ze svých sexy blondýnek, Tippi Hedren. Produkce HBO/BBC je sice vyprávěná jednostranně a Hitchcocka vyobrazuje jako nadrženého impotenta, který si přes práci odžívá své sexuální fantazie, ale jako feministický psychothriller o ženské emancipaci má v sobě nějaký náboj.

[[related]]

Filmový Hitchcock je jen dobromyslné, pohledné ale povrchní retro o tom, že žádný muž nedokáže existovat bez loajální ženy. Jeho jediný větší pokus o náhled do Hitchovy jistě zajímavé duše, prostřednictvím vidin se skutečným vrahem, jehož osud Psycho inspiroval, působí víc rušivě a nevhodně. Po tomhle kousku se nedozvíte, proč je Hitchcock pořád považovaný za génia. Ale možná dostanete chuť pustit si Psycho a z něj to už poznáte.

Hitchcock, USA 2012,98 minut. Režie Sacha Gervasi, hrají Anthony Hopkins, Helen Mirren, Scarlett Johansson, James D'Arcy, Jessica Biel, Danny Huston, Toni Collette, Michael Wincott, Michael Stuhlbarg. Premiéra 7. 2. 2013.

Hodnocení: 50 %

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
19. 03. 2013 krockovapavla :) (reakcí: 0)
01. 03. 2013 manislava film (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

27. 03. 2017 Horoskop Beran

Potkala jsi prima chlapa a máš pocit, že by to mohl být ten pravý? Ještě než se budeš vrhat do společného bydlení neb... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist