Femina.cz » Femina TV » Zábava » Anna Karenina se vrací – nenechte si ujít neobyčejný film!

Anna Karenina se vrací – nenechte si ujít neobyčejný film!

Femina TV: Zábava | autor: Lenka Šimková | vydáno 07. 02. 2013

Obecenstvo utichá, opona se rozhrnuje, zaznívá nádherná hudba a herci mezi kulisami ožívají… Že jsme ale v kině? Tím si nebudete tak úplně jistí. Nová britská filmová adaptace Anny Kareniny je totiž jedinečná.

Knihy versus film
Jak už to u filmových adaptací slavných románů bývá, nevyhnou se srovnání se svojí knižní předlohou. Anna Karenina z pera L. N. Tolstého není výjimkou. Annin příběh je v podstatě prostý, je však nutné si uvědomit, že v knize je pouze součástí mnohovrstevnatého uchopení ruské reality devatenáctého století. Filmová zpracování si však jako téma vybírají především Annin osudový vztah k důstojníkovi Vronskému. Nejnovější verzi milostného vzplanutí vdané ženy natočil režisér Joe Wright. Ten má „na svědomí“ mimo jiné také adaptaci Pýchy a předsudku Jane Austenové či Pokání Iana McEwana. Vyčítat režisérům, co ve filmu zachytili, a co v něm oproti samotné knize chybí, nemá z důvodu odlišnosti obou médií vůbec cenu. Anna Karenina byla zfilmována už čtrnáctkrát. Je zajímavé sledovat, jak byla její osobnost ztvárněna, a pokud vás ve škole povinná četba minula, možná máte právě teď konečně důvod si tuto klasiku přečíst.

[[related]]


Příběh – staré téma, přesto stále aktuální
Manželský trojúhelník – dva muži, jedna žena. Dalo by se říci: nic nového pod sluncem. Jenže jsme v prostředí, které je daleko méně tolerantní než naše současná společnost. Nevěra a případný rozvod znamenají pro její aktérku naprostý společenský úpadek, ztrátu postavení, přátel, majetku a navíc také dětí. Přesto Anna (Keira Knightley), zoufalá z citově nenaplněného manželství s vysokým státním úředníkem (Jude Law), podléhá. Cestou vlakem z Petrohradu do Moskvy za svým bratrem se setkává s hraběnkou Vronskou a následně s jejím synem (Aaron Taylor-Johnson). Vášeň, která mezí ní a Vronským vzplane, je neuhasitelná a pro Annu se stává zničující. Petrohradská smetánka jí poklesek neodpustí, Anna trpí odloučením od syna a následně i žárlivostí a celý příběh spěje k tragickému konci.

Pastva pro zrak i sluch
Film je zasazen do divadelních kulis a rekvizit. Postavy, ač stále v jednom sále, pomocí skvělé výpravy vstupují do různých prostředí, kde se děj odehrává. Epizody natočené v exteriéru ho brilantně doplňují. Divadelní atmosféra je doprovázena i hereckými projevy, které jsou v mnoha případech založeny na dynamice pohybu. Nechybí využití tance, choreografie a dramatická gesta. A samozřejmě kostýmy! Z nadýchané nádhery dámských šatů přechází zrak a můžete se vsadit, že když budou mít všechny ženy bílé šaty, přijde Anna v černých. Nedílnou součástí filmu je vždy hudba. Dario Marianelli, který je jejím tvůrcem, mistrovsky prodchnul i dva výše zmíněné snímky stejného režiséra. Tóny vám budou v uších znít ještě dlouho po odchodu z kina.

Anna a ti další…
Kromě vztahu Anny a Vronského přicházejí na přetřes další osoby a jejich vášně. Bratr Anny Oblonskij (Matthew Macfadyen), jeho podváděná žena Dolly a její sestra Kitty s nejprve odmítnutým nápadníkem, ale poté manželem Levinem. A samozřejmě nemůžeme pominout Anny manžela Karenina. Právě poslední jmenovaný působí, tak jak ho ztvárnil Jude Law, nejvěrohodněji. Samotná Keira Knightley v některých okamžicích bohužel selhává a přehrává. Z hlediska hereckého výkonu mě celkově přesvědčili více právě muži. Přesto je Anna Karenina film zejména o ženách, o těch, které dají přednost rodině přede vším, ale také o těch druhých… Můžete jim fandit, nebo je odsuzovat, ale to je tak vše, co s tím naděláte. Je to jejich volba.

Foto: Profimedia.cz

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
14. 02. 2013 krockovapavla :) (reakcí: 0)
12. 02. 2013 Pavlinek keira knightley (reakcí: 0)
08. 02. 2013 ladouch . (reakcí: 0)
08. 02. 2013 manislava anna karenina (reakcí: 0)
07. 02. 2013 lidka2 + (reakcí: 1)
07. 02. 2013 Katka Anna Karenina (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Květinově-ovocná rozkoš

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

22. 10. 2016 Horoskop Vodnář

Láska u tebe není na programu dne, tak se věnuj sama sobě. Zajdi si na masáž, zaplavat nebo na kosmetiku a nech, ať t... Celý horoskop

Karta dne

Deset pohárů
Pokud toužíš po lásce, přátelství nebo bys ráda poznala nové lidi, kteří sdílejí stejné zájmy jako ty, tak věř, že máš skvělou příležitost. Nejen, že se díky skvělým k...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Svatební tradice, rozvody i soutěž aneb N...

Svatba - není snad ženy, která by se na ten jedinečný den v životě netěšila. Nevím, jak jsi to měla ty, ale my s kama...

Celý článek

Módní policie

TOPlist