10 tipů, aby kytky ve váze dlouho vydržely

Když dostanete nádhernou kytici, tak si přejete uchovat tu čerstvou krásu ve váze co nejdéle. Některé druhy květin jsou velmi trvanlivé samy o sobě, ale některé v jejich zářivé kráse musíme trošku podpořit svou péčí. Nádherná kytice by nás totiž mohla těšit dvakrát i třikrát: poprvé, když ji dostaneme, podruhé ve váze a potřetí, pokud si ji třeba usušíme.

Květiny doneseme domů obvykle zabalené, takže je necháme nasát čistou vodu ihned, tj. ještě před vybalením. Připravíme si vázu, která musí být dokonale vyčištěná a vymytá. Do vody ve váze přidáme výživu na řezané květiny. Acylpyrin ani cukr se dnes již nedoporučují.

Stonky šikmo seřízneme, měkké stonky neodlamujeme ani nemačkáme, snažíme se je zkrátka nepoškodit. Stonky nestříháme, tlak nůžek totiž může poškodit rostlinná vlákna a květiny pak nemohou pít. Listy nesmějí být ponořené, voda by zahnívala. Proto listy odstraníme z té části stonku, kterou hodláme ponořit.

Vodu ve váze pravidelně vyměňujeme. Květiny neumisťujeme do sousedství ovoce a zeleniny, z nichž se při dozrávání uvolňuje etylén a květy pak rychle vadnou. Na noc celou kytici přemístíme do chladna. Máme neustále na mysli, že květiny nesnášejí přímé slunce ani průvan.

Předem si v květinářství můžeme nakoupit sáčky s výživou domů do zásoby. Mysleme vždy na to, že velká kytice bude potřebovat stabilní vázu s dostatkem vody. Pro zvýšení efektu sjednocení barev můžeme vodu v průhledné váze obarvit potravinářským barvivem.

Některé druhy květin mají speciální požadavky na udržování ve váze. Nádherně vypadající májová kytice šeříku, která bude kolem sebe šířit jedinečnou intenzivní vůni, nám déle vydrží ve váze čerstvá, pokud jednotlivým větvím rozklepeme stonek jako řízek ještě před ponořením do vody. Frézie zase milují chlad a rozhodně nevydrží dlouho bez vody. Vadnoucí růži prospěje, když ji necháme celou noc ponořenou na ležato ve vodě třeba ve vaně.

Mohlo by vás zajímat:
Květinové závěsy – Obklopme se voňavou nádherou
Květiny podle horoskopů – jaká je ta vaše?
Čerstvé květiny déle čerstvé? Jde to!

Tulipán se nerozvine, pokud u poupěte není vidět alespoň trochu barva.  Pokud tulipán začne klopit hlavičku, šikmo odřízneme konec stonku, květinu zabalíme pevně do papíru a dáme do nádoby s čistou vodou. Tu pak umístíme v chladnu. Tulipán se na několik hodin napřímí.

Irisy zase touží dostat se co nejdříve do studené vody, a tak se jim zavděčíme, pokud do vázy přihodíme několik kostek ledu a budeme držet květinu v chladu. U irisů jsme opatrní již při nákupu, květy by měly ukazovat minimálně 3 cm barvy.
[[related]]
narcisy je to ještě složitější. Vylučují totiž zvláštní škodlivou látku, která ostatním květinám ve společné nádobě nedělá dobře. Narcisy tedy dáváme do vázy samostatně. Můžeme ale použít speciální výživu pro řezané květiny, která neutralizuje narcisový sliz, poté lze k narcisům přidat klidně třeba ještě tulipány.  Jiná možnost je, ponechat narcisy samostatně ve váze jeden den, ony vyloučí své škodlivé látky, a pak je v čerstvé vodě kombinovat s dalšími květinami.

Ani když nám kytice ve váze uvadne, nemusíme zoufat. Některé druhy je možné úspěšně sušit. A pokud tomu tak není, uvadlá kytice je přece skvělým důvodem k tomu, abychom při nejbližší příležitosti byly obdarovány kyticí novou 🙂

Připraveno ve spolupráci s MagazinZahrada.cz

26.3.2012 5:00| autor: Zuzana Bohdalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist